Vojenský les nepatrí len vyvoleným

Autor: Ľubomír Galko | 17.4.2011 o 23:20 | (upravené 18.4.2011 o 0:09) Karma článku: 23,73 | Prečítané:  6535x

Musím povedať, že som sa vždy v lese cítil výborne. Ako úplne malý chlapec v podhorskej dedine Klieština v považskobystrickom okrese, kde som sa narodil, ale aj ako teeneger v bratislavských lesoch okolo Dúbravky, alebo ako "naturalizovaný" Stupavčan v okolitých záhoráckych lesoch. Aj v súčasnosti pokladám za jeden z najväčších relaxov, keď môžem vziať manželku (a ak sa k nám pridajú naše obe dospievajúce deti, je to úplne skvelé) napríklad do okolia Studienky, či iných obcí a vyjdeme si spoločne na huby. Správame sa tam slušne, nerozhadzujeme odpadky, nekladieme oheň. Tie huby sú vlastne až na druhom mieste, rozhodujúci je pre nás pohyb na čerstvom vzduchu a to, že tieto vzácne chvíle trávime spolu. Dnes - ako minister, mám možnosť sa dostať na miesta, kde mnohí ľudia nemôžu. Na miesta, čo sú plné húb, ktoré je možné pomaly "kosiť", miesta plné ticha a neporušenej fauny a flóry. Nielen ja, ale aj viacero "vyvolených". Nepokladám to za správne a rozhodol som sa to zmeniť.

Viac ako 14.000 povolení bolo doteraz vydaných na vstup do vojenského obvodu Záhorie. Tvrdím, že ak takýto vysoký počet ľudí môže dostať povolenie a tento priestor aj reálne navštevujú, môžu tak robiť všetci - aj bez povolenia. Navyše, som presvedčený o tom, a dokazujú to aj pravidelné kontroly, že okrem tých 14.000 ľudí s povolením, tam pravidelne chodí minimálne také isté množstvo bez povolenia...

Podobne je na tom aj vojenský obvod Valaškovce. Držitelia povolenia neabsolvujú ani v súčasnosti žiadne školenie, nie sú z ničoho preskúšaní. Formálne podpíšu čestné prehlásenie o tom, ako sa majú v lese správať, a to je všetko. Za zmienku stojí fakt, že v povolení majú uvedenú len oblasť, kde sa môžu v lese pohybovať, táto však v teréne nie je nijak vyznačená. 

Vydávanie povolení pokladám za šikanovanie. Les patrí všetkým a nielen vyvoleným. Preto som sa rozhodol iniciovať zmenu zákona. Po nadobudnutí jeho účinnosti bude mať právo na pohyb v bezpečných častiach lesa každý. Poučenie vložíme priamo do zákona.

Samozrejme, voľný pohyb sa bude vzťahovať len na bezpečné miesta, kde vojaci necvičia (nie napríklad na strelnicu a jej bezprostredné okolie). Zároveň bude zakázaný vstup v čase ostrých strelieb - presne tak ako je to teraz pre to množstvo ľudí, čo majú vystavené povolenia.

Naopak, súčasný stav ešte vylepšíme. Miesta, v ktorých sa bude dať voľne pohybovať, vyznačíme priamo v teréne trojjazyčnými tabuľami. K dispozícii budú mapky týchto území, vyvesené na úradných tabuliach v obciach prislúchajúcich do katastra týchto území a aj na našej web stránke. Rovnako bude voľne prístupná informácia o čase výcviku a ostrých strelieb, kedy bude vstup do vojenského obvodu plošne zakázaný.

Práve na kontrolu dodržiavania vyššie uvedeného bude naďalej vo vojenskom obvode pôsobiť lesná stráž. A kontrolovať to bude na základe dohody, kvôli vyššej autorite, aj Vojenská polícia. 

Ale odmietam vyháňanie z lesa tých návštevníkov, ktorí sa budú v lese správať slušne a podľa pravidiel - tak ako tomu bolo častokrát v minulosti. Títo nesmú a nebudú mať so svojim pobytom v prírode žiaden problém.

Som presvedčený, že presadzujem dobré riešenie pre (skoro) všetkých ľudí. Aj na to som do tej funkcie šiel. To skoro mám v predchádzajúcej vete preto, lebo je tu úzka skupina "vyvolených", ktorí s tým budú mať problém. Poľovníkov, čo si v daných priestoroch doteraz "libovali". Som so svojou iniciatívou ešte len na začiatku, ale už dnes dostávam spätnú väzbu, že sú naštartovaní jej zabrániť a zákon torpédovať. Bude sa strašíť nevybuchnutou muníciou, poškodzovaním prírody, vzácnej flóry, plašením zveri...

A budú pribúdať aj ďalšie takéto články, kde minimálne to video pokladám za tendenčné a vytrhnuté z kontextu. O tom, že by sme na Záhorí púšťali ľudí na strelnicu, sme totiž nikdy ani len neuvažovali - nemôžu tam ísť ani teraz.

Tak ako odmietam vyháňanie návštevníkov z lesa, odmietam aj hru na vyvolených a tých ostatných. Pretože také tu už bolo v minulosti - a nebolo to nič moc. Keď je ten les dobrý na to, aby si po ňom vykračovala noha ministra, poslanca, primátora či starostu, podnikateľa a ďalších prominentov, je dobrý pre všetkých.

Je známe, že mnoho poľovníkov sa radí práve k politikom - naprieč celým politickým spektrom - v koalícii aj v opozícii. Preto som sám zvedavý, ako to celé dopadne, či sa nepresadí skôr politikárčenie a osobné záujmy jednotlivcov.

Tak mi, prosím, držte palce. Verím, že zdravý rozum zvíťazí a možno sa čoskoro spolu na tých hubách alebo len na prechádzke v prírode niekde pri Studienke, v Levároch alebo pod Vihorlatom stretneme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?