Maskou do Bašku a Kaliňáka

Autor: Ľubomír Galko | 27.4.2011 o 18:30 | (upravené 28.4.2011 o 8:32) Karma článku: 30,68 | Prečítané:  11483x

Pozornejším čitateľom určite neušlo odhalenie denníka SME, týkajúce sa na mieru ušitého tendra na plynové masky pre políciu a ozbrojené sily v sume viac ako šesť miliónov eur. Ten v roku 2009 zorganizovalo ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka. Včera som vydal okamžitý zákaz napĺňať rámcovú zmluvu, ktorá bola uzavretá s víťazom tohto tendra a pripraviť jej zrušenie. A v prípade, že budeme potrebovať pre vojakov ďalšie masky, vypíšeme súťaž novú.   

Špecialisti na radiačnú, chemickú a biologickú ochranu generálneho štábu ministerstva obrany požadovali pri danom tendri v roku 2009, teda v čase tvorby súťažných podmienok, minimálne zorné pole 70 percent (overuje sa podľa európskej normy EN 136). Konečné znenie súťažných podkladov v tejto vyhlásenej verejnej "súťaži" bolo v gescii ministerstva vnútra. A požiadavka týkajúca sa zorného poľa bola upravená na neuveriteľných 90 percent a viac(!). Predchádzajúci minister obrany na túto absurditu nereagoval.

Rozdiel v ponúkaných cenách bol enormný a touto úpravou prišlo k navýšeniu nákupnej ceny o 150 percent. Takýto bol rozdiel medzi najnižšou ponukou - 156 eur za kus, ktorá bola zo súťaže vyradená a najvyššou - výhernou ponukou - 390 eur za kus.

Rezort  obrany zakúpil zatiaľ 767 súprav ochranných masiek na základe vyššie uvedeného tendra - ešte v roku 2009. V rámci cieľa síl E 4490 bolo plánované obstarať do roku 2014 ešte 7.000 takýchto masiek. Kšeft naplánovaný pekne do ďalších volieb...

Toľko fakty.

Neskutočným spôsobom bol v minulosti šklbaný a drancovaný rezort obrany. Päť trestných oznámení (tri moje a dve od mojej inšpekcie - a postupne pripravujeme ďalšie) nemajú úplnú objektívnu vypovedaciu hodnotu. To sú totiž iba tie prípady, kde sme nadobudli dojem, že je aspoň šanca brať niekoho na zodpovednosť. Kde zúčastnení rozkrádači išli totálne "na drzovku".

Avšak obrovské množstvo špinavostí sa udialo práve takouto "zákonnou" cestou. Tendre, ušité na mieru, prideľovanie zákaziek na základe pochybných prieskumov trhu, priame zadania nákupu utajeného "vojenského" materiálu, čo mal s vojskom spoločnú akurát tak faktúru, čo išla na ministerstvo.

Postupujeme trpezlivo krok za krokom. Prehodnocujeme a rušíme zmluvu za zmluvou. Nedá sa všetko naraz, nazbieral sa toho za tie roky obrovský počet. Momentálne prekopávame množstvo softwarových zmlúv. Nevídané veci boli pouzatvárané. Napríklad mesačný paušál 20.000 Eur za pravidelné zásahy a údržbu software na našom bezpečnostnom úrade - aby "fungoval". Zaujímavé - po prerobení zmluvy na platbu len za konkrétny zásah sa ukázalo, že "zasiahnuť" nebolo potrebné už 7 mesiacov...  

Ako som povedal, je toho obrovské množstvo. A my tu nie sme len na to, aby sme sa hrabali v zmluvách. Stojí pred nami kopa ďalších úloh. Aj preto som vďačný každému podobnému odhaleniu - aj zo strany médií. Takisto každému podnetu od ľudí - z vonka aj z vnútra rezortu. Všetko preveríme, nič nezametáme a ani nebudeme zametať pod koberec. 

Jedna z vecí, čo ma irituje, je drzosť hlavných protagonistov. Robert Kaliňák na otázku redaktora nonšalantne odpovie, že od základnej školy žiadnu masku nevidel. V základnej škole naposledy - keď mal branné cvičenie. Jaroslava Bašku, ktorý mal MO riadiť, ale de facto tu mal asi také slovo ako upratovačka, sa síce ani nepýtali, ale predpokladám, že by použil jednu zo svojich obligátnych odpovedí - a síce, že o tom nevedel alebo by zahlásil, že "nákup masiek predsa nie je nákup horčice"...     

Ľúto mi je tých vojakov a zamestnancov rezortu, ktorých ošklbali. Ale aj všetkých ľudí Slovenska, ktorí sú dnes odkázaní na tak vyzbrojenú a vystrojenú armádu, akou dnes naša krajina disponuje.

Som rozhodnutý odvádzať na ministerstve poctivú robotu. Nikomu som nič neukradol a každému sa môžem čestne pozrieť do očí. A všetci zamestnanci rezortu vedia a sú uzrozumení s tým, že moja tolerancia k akejkoľvek zlodejine či podvodu je a aj v budúcnosti bude aj v ich prípade nulová - také sú dohodnuté pravidlá. Som rozhodnutý fungovať v politike tak, že sa budem môcť pozrieť každému takto do očí  kedykoľvek. Aj v budúcnosti. Aj po štyroch rokoch a aj neskôr.

Čo je pre mňa nepochopiteľné, je to, že bývalý minister obrany Baška a minister vnútra Kaliňák, po tom, čo tu na rezorte navyvádzali, respektíve dovolili navyvádzať, sa s "plechovými ksichtami" bez problémov pravidelne postavia pred kamery, či za mikrofón a mudrujú, komentujú, vyjadrujú sa. V prípade Bašku by som sa pod zem prepadol pred svojimi deťmi a nie komentoval.

Život ide ďalej a ďalej idem aj ja - budem pokračovať. Nie - neprajem si, aby niekto z okradnutých vojakov fyzicky hodil nejakú tú masku po vyššie spomenutých dvoch pánoch. To bol len taký slovný zvrat pre nadpis tohto článku. Želám si a spravím pre to maximum, aby obaja niesli zodpovednosť za svoje konanie. Aby som počas môjho pôsobenia na rezorte strhol tie "masky z ich plechových ksichtov" postupne pred ďalšími a ďalšími ľuďmi a odhalil ich pravé tváre.

Tváre lotrov, čo priviedli rezort obrany na pokraj zrútenia a kolapsu. 

 

Doplnené 27.04.2011 o 23:25

Zaujimavé je, že pár hodín po uverejnení článku - cca o 22,00 hod, mal tento článok čítanosť cca 700 a veľmi vysokú karmu - viac ako 25, takže sa v rebríčku TOP článkov posúval veľmi vysoko. Po hodine - cca o 23,00 hod mal čítanosť už cca 5.000 (!) a tým pádom sa mu karma vyrazne znížila na cca 13. Nie že by mi na tej karme záležalo, ale je možné, že by bol trafený článkom klinec po hlavičke tak, že to brigádnici zo Súmračnej museli riešiť takto? Alebo to klikali ostošesť páni Baška s Kaliňákom?... :-) 

 

Doplnené 28.04.2011 o 00:09

Dostal som správu od adminov SME, ktorých som o 23:25 informoval. Preverili to a znížili umelo naklikaných 4.000 čítaní...

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

A kto tu chce vojnu s Ruskom? (píše Michal Havran)

Nemusíme pripomínať, že nočný vlk a zajac je pôvodom kriminálny gang.

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.


Už ste čítali?