Je čas na zmenu alebo Paludu si nedáme

Autor: Ľubomír Galko | 15.5.2011 o 17:22 | (upravené 15.5.2011 o 17:44) Karma článku: 22,97 | Prečítané:  17069x

Priznám sa, že keď som šiel do politiky, čakal som všetko možné. A na mnohé som bol aj upozorňovaný. No dnes vidím, že to bolo málo a na všetko sa vlastne asi pripraviť ani nedá. Dnes, desať mesiacov po menovaní do vlády, musím vyhlásiť, že sa necítim úplne komfortne v tejto koalícii.

Na veľa vecí som si už za tých desať mesiacov zvykol. Aj na to, že minister, ktorého si pomerne dosť vážim za jeho nekompromisné postoje, pri odôvodňovaní svojho nesúhlasu so zriadením poradného výboru vlády pre sexuálne menšiny, keď je zahnaný novinármi otázkami o jeho intolerancii do kúta a nevie, čo má povedať, tak demagogicky zavalí niečo úplne od veci, že nepodporuje homosexuálne manželstvá, ale klasickú rodinu. Alebo aj na to, že iný minister, mi jeden deň niečo medzi štyrmi očami sľúbi a na druhý to verejne prekrúti a ešte sa ma snaží zosmiešniť.

Na fackovanie premiérky v priamom prenose - ľuďmi z vlastnej strany si zvyknúť neviem.

Nespochybňujem nárok najsilnejšej vládnej strany na post premiéra. Ale osobne som zástancom čestných a poctivých riešení.

Ak Iveta Radičová splnila ako volebná líderka svoju úlohu vo voľbách a je už neprijateľná pre vlastnú stranu na poste premiéra, treba to povedať otvorene a vymeniť ju. Alebo ak už sama nechce pre pocit malej podpory svojej strany alebo z akýchkoľvek iných dôvodov viesť túto vládu, nech odstúpi bez hľadania nejakých "objektívnych" príčin tohto kroku, spočívajúcich so spájaním výsledkov nejakého hlasovania, personálnou nomináciou, či iného rozhodnutia vlády alebo parlamentu, so svojim odchodom z vlády.    

Mohol by som podrobne popisovať, tie prípady sú ale známe - napríklad prvotný návrh šéfa ministerskej rady, Mikulčík a teraz naposledy Paluda. A je toho podstatne viac...

O čom som ale presvedčený, je to, že momentálny stav škodí celej koalícii. A nie je to ani fér voči našim - náročným pravicovým voličom. Nie sú totiž ovce. A ak zistia, že si z nich naďalej takýmto spôsobom niekto bude robiť dobrý deň, tak nám to pekne zrátajú. Voľby primátora pravicovej Bratislavy, kde to pri ponuke nášho spoločného kandidáta tak urobili, neboli zasa až tak dávno. 

Môže mi byť vyčítané, že ako politikovi z inej strany mi neprislúcha hodnotiť vnútorné záležitosti koaličného partnera. Ako člen vlády, to podľa mňa, však môžem urobiť. A ako bloger, ktorý chce zostať sám sebou a ktorý mimoriadne bojoval (aj vo viacerých článkoch tu na blogu) proti tomu spolku lotrov, čo tu vládol v minulom období, a ktorý orodoval za vznik tejto koalície, mám na to právo na sto percent.

Navyše ako človek, ktorý bez ohľadu na možné následky, denno-denne strká hlavu do slučky a snaží sa trhať na svojom rezorte pavučinu špinavého biznisu, nastaveného za posledných x rokov, cítim povinnosť zastať sa niekoho podobnej "krvnej skupiny", o kom som presvedčený, že nám chce v NBÚ a aj v spoločnosti pomôcť dať konečne veci do poriadku.  

Vrátim sa k tým čestným riešeniam, o ktorých som písal vyššie.

Ak treba vymeniť premiérku, vymeňme. Ak chceme predčasné voľby, tak ich urobme.

A AK CHCE NIEKTO ROZBIŤ TÚTO VLÁDU A VLÁDNUŤ SO SMEROM, NECH S NÍM VLÁDNE.

Ale nech to každý spraví otvorene a nie za pomoci hier a intríg. A nech si každý potom nesie aj svoj diel zodpovednosti. Na to však treba mať odvahu, niečo iné je poťahovať nitkami z úzadia a niečo iné sa verejne prihlásiť k rozhodnutiu, pri ktorom hrozí dramatický presun preferencii...  

Chcem robiť svoju prácu poctivo - tak ako doteraz. Pokiaľ bude o ňu, samozrejme, záujem. Cítim neuveriteľnú podporu verejnosti, či z mailov, správ na sociálnej sieti alebo z osobných rozhovorov, a to v celej SR, lebo sa dosť veľa pohybujem po Slovensku. Som za túto podporu veľmi vďačný, ženie ma vpred aj keď to nie je vždy ľahké.  Veľmi mi pomáha aj to, že strana za mnou pevne stojí a vždy aj stála - aj v tých prvých ťažkých mesiacoch.

Ale k tomu, aby sme v pokoji pracovali, naozaj nepotrebujeme, aby si niekto vybavoval osobné alebo stranícke účty, napríklad torpédovaním našich personálnych nominácii. A protestujem voči tomu, aby nám niekto "odstrelil" nominanta - slušného človeka, len preto, aby si napínal svoje svaly.    

Možno (alebo celkom určite) sme v SaS menej skúsení a robíme chyby. Snažíme sa ich napraviť a poučiť sa z nich. Ale chceme a budeme hrať fér. Za seba prehlasujem, že s takými lotrami ako je Fico, Paška, Kaliňák, či Baška "do jedného vlaku" určite nikdy nenastúpim. A strana SaS tiež nie - teraz a ani v budúcnosti. Strana SaS je skutočnou alternatívou voči Ficovi, svedčia o tom aj neustále mediálne útoky a hysterické reakcie Smeru voči SaS. A tvrdím, že sme alternatívou nielen voči Ficovi, ale aj voči "starému" systému vládnutia. Mnohým stúpame na otlaky, a preto je pre nich SaS nebezpečná. 

Ak táto koalícia premrhá historickú šancu, ktorú dostala v posledných voľbách pre nejaké partikulárne záujmy, či vnútrostranícky boj niekoho, kto nedokáže prekročiť svoj tieň, asi tomu tak malo byť. Ale my v SaS si zachováme svoju tvár.

Ako som povedal, za uplynulých desať mesiacov som si na veľa vecí už zvykol a od starých politických harcovníkov som sa niečo kde-tu aj priučil. Pevne však verím, že nielen ja, ale ani moji stranícki kolegovia, si niektoré ťahy, ktorými viacerí títo skúsení politici disponujú, nikdy neosvojíme.

Ak vyššie uvedené postrehy nevystihujú skutočnosť, nechajme nášho nominanta, voči ktorému nemajú žiadne relevantné výhrady ani odborná verejnosť, ani médiá, ani väčšina politikov a ani bežní ľudia (a aj všetkých ďalších jemu podobných v budúcnosti), ukázať, čo dokáže a premiérku tejto vlády nechajme pracovať bez hádzania polien pod jej nohy tiež. Na to sme totiž dostali mandát a to sa od nás očakáva.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?