Nie, SaS nedá návrh na odvolanie Karola Mitríka

Autor: Ľubomír Galko | 22.5.2011 o 16:15 | (upravené 22.5.2011 o 22:05) Karma článku: 15,97 | Prečítané:  3083x

Napriek tomu, že jeho previerka je údajne sporná pre jeho zmätočnú výpoveď  na súde s bývalým košickým viceprimátorom Eugenom Čuňom.  A nebudeme torpédovať ani žiadne budúce nominácie našich koaličných partnerov bez naozaj pádnych a relevantných argumentov, len preto, aby sme napínali svaly.  Nechceme recipročne a ješitne prijímať odvetné opatrenia, zároveň však budeme trvať na tom, aby na všetkých kandidátov bol uplatnený rovnaký meter.  Vždy sa budem zasadzovať o to, aby sme v SaS aj naďalej praktizovali novú politickú kultúru. Nielen aby sme ponúkali odborné riešenia, boli čestní a bojovali s korupciou, ale aj o to, aby sme v duchu doterajších tradícií nekopírovali politiku praktizovania neustáleho rozohrávania intríg a hier v snahe oslabiť svojich konkurentov z iných strán.

Dodnes som presvedčený, že aj prvý náš kandidát Ján Stano bol vhodný kandidát na post riaditeľa NBÚ. Po VŠ, vo veku 24 rokov, nastúpil na inzerát do orgánu štátnej správy ako programátor. Pochybujem, že sa vôbec hlbšie zamýšľal, čo presne robí SIS, bol rád, že niekde ako mladý chlapec začne. Ja som napríklad tiež nastúpil ako programátor do štátneho podniku, presne v jeho veku - do PVT Bratislava. Bol som tiež rád, že niekde začínam. Tiež som sa stal po krátkom období programátorom - analytikom a tiež som po dvoch, či troch rokoch odišiel robiť do súkromnej zahraničnej firmy, lebo mi dali takmer štvornásobný plat. Presne ako on. A tiež som riaditeľa PVT videl raz v živote, podobne ako Stano riaditeľa SIS Lexu.  Ešteže som sa na ten inzerát do orgánu štátnej správy pred dvadsiatimi rokmi neprihlásil vtedy ja, lebo by som bol teraz pre dvoch našich koaličných partnerov zrejme nepriechodný ...

Dôvody na odmietnutie Petra Paludu sú ešte bizarnejšie. Už len po odbornej stránke by mali naši partneri vedieť, že ľubovoľnú previerku NBÚ alebo previerku spravodajských služieb je možné kedykoľvek dopreverovať a aj sa to normálne robieva. Ak niekto dopredu povie, že sa na tie sporné pozrie, treba ho pochváliť a nie haniť. No a tie ostatné pseudodôvody typu údajne "slabé manažérske schopnosti", či to, že sa so štátom súdi o peniaze (pričom žalobu na Paludu podalo ministerstvo za čias Harabina) asi netreba ani komentovať.

Aj u neho vidím určitú paralelu so mnou. Aj ja, keď som mal byť nominovaný za ministra obrany, možno trochu netakticky som sa vopred verejne niekoľkokrát vyjadril, že som odhodlaný na rezorte všetko, čo nie je tajné, zverejniť a zároveň sa zasadiť o postupné popretŕhanie všetkých špinavých biznisov, na ňom nastavených. Zbrojárska loby sa vtedy zaktivizovala a výsledkom bola celkom slušná kampaň voči mojej osobe. Napriek tomu som tú šancu dostal.

Ponúkli sme čestného a zásadového človeka a to nikto nespochybnil. Dokonca sme to urobili inak ako to robia "tradičné" strany. Ponúkli sme nestraníckeho nominanta, veď Paluda nielenže nie je členom strany, ale nikdy sa v nej neangažoval ani ako sympatizant. Svojim doterajším životom navyše dokázal, že vie a chce pomôcť v spoločnosti  robiť poriadíok. A takýchto ľudí veľa nie je. Zároveň si stojím za tým, že tento kandidát bol odmietnutý len preto, že niekto nedokáže prekročiť svoj tieň. Premiérke, ktorá na neho napriek tomu, že "nezískal podporu" v klube jej strany,  stále nezmenila svoj pozitívny názor a verejne to aj vyjadrila, patrí úcta.

Dovolím si ešte dať do pozornosti to, že práve v týchto dňoch predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabín využil kandidatúru Petra Paludu na šéfa NBÚ proti nemu. Zdôvodnil ňou zaradenie Paludu do správneho senátu. "Je tam agenda policajných priestupkov, pozemky a azylové veci,“ vysvetľoval Harabin na Súdnej rade. Zodpovedá to podľa neho Paludovej kvalifikácii, keďže kandidoval za riaditeľa Národného bezpečnostného úradu. Paluda ako trestný sudca bude teraz riešiť priestupky...

My túto vládu kvôli Paludovi určite nepovalíme. Rešpektujeme, že v prípade nominácií existuje medzi koaličnými partnermi právo veta. Bez súhlasu jedného koaličného partnera nemá ani význam Paludu pretláčať, ťažko si totiž predstaviť, že by práve jeho volil niekto z opozície. Každopádne som presvedčený, že pravicový volič si „prípad Paluda" nadlho zapamätá, pretože SaS bola tá, čo hrala fér. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?