Prečo sme im otvorili huby

Autor: Ľubomír Galko | 25.10.2011 o 20:21 | Karma článku: 16,69 | Prečítané:  3294x

V tomto článku sa budem venovať téme, ktorá nemá nič spoločné s veľkou politikou, ale je ústretovým krokom pre ľudí. Bežných ľudí, ktorým som dal ako minister obrany sľub a je najvyšší čas ho začať plniť. Pred polrokom som informoval verejnosť prostredníctvom médií aj článku na blogu o myšlienke sprístupniť vojenské lesy širokej verejnosti a najmä zrušiť byrokraciu a šikanovanie občanov pri vybavovaní povolenia na vstup. Chcem, aby každý slušný človek mohol ísť na prechádzku alebo aj na huby do vojenských lesov bez toho, aby ho niekto obmedzoval. Samozrejme, v miestach, kde je to bezpečné. 

Poďme však po poriadku. Novela zákona o vojenských obvodoch je hotová a v pondelok 10. októbra bola zaradená do medzirezortného pripomienkového konania. V novembri ju predložím vláde SR a následne do NR SR. Jej zámerom je plošne zrušiť vydávanie povolení, pričom sa už nebude musieť platiť ani žiaden poplatok. Teraz sa za povolenie na kalendárny rok platí štyri a pol eura (obyvatelia obcí, susediacich s vojenským obvodom, dostávajú povolenie na tri roky za štyri a pol eura).

Súčasťou dohody o podpore SaS "dočasnej" vláde terajších štyroch vládnych strán do predčasných parlamentných volieb 10.3.2012 je aj schválenie tejto novely. Verím, že naši partneri dohodu dodržia a novelu sa podarí do volieb schváliť a vstup do vojenských obvodov Záhorie a Valaškovce bude voľný. Obmedzený  vstup bude iba na priestory a plochy vojenských objektov, strelníc, dopadových plôch, hlavne kvôli zvýšenému nebezpečenstvu ohrozenia zdravia a života materiálom, ktorý môže ostať po vojenskej činnosti v týchto priestoroch. Územie vojenského obvodu, ale najmä uzatvorené priestory cvičísk a strelníc, budú v teréne označené tabuľami a značkami. Platnosť novely je navrhovaná od 1.7.2012.

Vrátim sa ale späť k zrušeným obmedzeniam. Nechcem, aby bežní ľudia, hubári či turisti čakali ďalší rok na to, aby sa mohli bez problémov dostať do vojenských lesov. Preto som upravil vojenský predpis pre vstup do vojenského obvodu Záhorie a do vojenského obvodu Valaškovce. Vojenský obvod Lešť ostane pre verejnosť neprístupný, lebo sa tam prakticky nonstop cvičí.

Doteraz mohol povolenie na vstup do vojenských lesov na Záhorí alebo vo Valaškovciach dostať iba určitý okruh ľudí. Napríklad zamestnanci ministerstva obrany, profesionálni vojaci, či obyvatelia obcí susediacich s vojenským obvodom. Ale aj ľudia z úplne iných kútov Slovenska, ktorí s rezortom nič nemali, ale úradník s pečiatkou bol k nim zhovievavý. A tak mohlo prísť k takým absurdným situáciám, že napríklad chalupár z Bratislavy, vlastník chalupy v Studienke, nedostal povolenie na vstup do lesa, ktorý mu začínal za jeho chalupou, lebo tam nemal trvalé bydlisko (nepomohlo, že sa na nej zdržiaval každý víkend), ale iný Bratislavčan, čo so Studienkou nemal nič dočinenia, toto povolenie do toho istého lesa dostať mohol...

Do vojenských lesov na Záhorí a Valaškovciach môže teda odteraz ísť ktokoľvek, kto si podá žiadosť o vstup a zaplatí správny poplatok. Žiadosti a kolky sme museli zatiaľ ponechať, lebo o nich hovorí starý zákon a nový ešte nie je schválený. Uvoľnenie pravidiel sme prijali práve na toto prechodné obdobie - do prijatia novely zákona o vojenských obvodoch.

Ešte raz to teda pre istotu zopakujem. Do vojenských lesov môže odteraz ísť ktokoľvek, kto si podá žiadosť o povolenie na vojenskom obvodnom úrade v Malackách alebo Kamenici nad Cirochou a zaplatí štyri a pol eurový kolok.

Slovenským občanom, ktorý majú záujem o turistiku vo vojenských lesoch, sme vyšli zároveň v ústrety tým, že sme rozšírili stránkové hodiny obvodných úradov. Každú stredu budú otvorené až do 18. hodiny, aby si pracujúci ľudia mohli príslušné povolenie vybaviť bez akýchkoľvek problémov.

Všetky podrobnosti spolu so vzormi žiadostí sú zverejnené na internetovej stránke ministerstva obrany. Pre lepšiu orientáciu sú pridané aj podrobné mapy s voľnými a zakázanými priestormi vo vojenských obvodoch.

Upozorňujem však, že naďalej platí, že počas vojenských cvičení je vstup do vojenských obvodov zakázaný. Práve preto na internetovej stránke ministerstva sú pravidelne uverejňované dátumy vojenských cvičení v oboch sprístupnených vojenských obvodoch. Ľudia tak majú možnosť presne vedieť, kedy do vojenských lesov nemajú chodiť.  

Chcem poďakovať všetkým vojakom aj civilným pracovníkom ministerstva, ktorí po menšej počiatočnej nedôvere k tejto myšlienke pomáhali a pomáhajú na uvedení týchto liberálnych pravidiel do života. Pevne verím, že slovenskí občania - hubári či turisti, nezneužijú túto prelomovú ústretovosť rezortu obrany voči verejnosti a vo vojenských lesoch sa budú správať slušne a s úctou, ktorú si les zaslúži.

Prajem všetkým návštevníkom prírody - hubárom, či turistom, mnoho príjemných víkendových chvíľ, strávených v nádhernej prírode vojenských lesov. Je tam podstatne  krajšie ako v nákupných centrách.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?