A mlátia do nás, mlátia, najnovšie aj Béla Bugár

Autor: Ľubomír Galko | 1.10.2011 o 20:50 | Karma článku: 18,83 | Prečítané:  10611x

Za posledné obdobie som už eurovalu venoval dva blogy. Ani nie tak dôvodom, prečo SaS zotrváva na svojom odmietavom stanovisku k tomuto, podľa nás, nezodpovednému pripravovanému hazardovaniu s peniazmi slovenských daňových poplatníkov. Skôr som sa venoval snahe o vydieranie našej strany pri rozhodovaní o tejto otázke. Tlak na nás sa stupňuje. To naozaj toľkým politikom či úradníkom tak záleží, aby aj nás namočili do tohto podvodu storočia?

Najskôr chcem podotknúť, že žiadny z týchto postrehov na blogu som neuverejňoval proaktívne. Oba boli len reakciou, buď na zavádzanie našich koaličných partnerov, prezentovaním údajných dohôd z koaličnej rady, ktoré nikdy uzavreté neboli alebo "rozoberaním" našich poslancov - poskytovaním "zaručených" informácii médiám o nejednotnosti nášho poslaneckého klubu. Koniec-koncov, kvôli tomu sme zorganizovali aj pamätnú tlačovú besedu za účasti všetkých osemnástich poslancov NR SR za SaS.

Tlak sa stupňuje - a mlátia do nás naďalej...

Situácia je taká neuveriteľná, že dokonca aj - navonok taký seriózny politik, akým je Béla Bugár zo strany Most-Híd - sa neštítil v rozhovore pre Plus 7 dní na SaS neustále útočiť, zavádzať a žiaľ, aj vyslovene klamať slovenskú verejnosť. Tu je zopár jeho výrokov aj s mojimi komentármi:

1) To, čo predvádza SaS, je vysoká škola politickej nezodpovednosti...

Na rozdiel od pána Bugára sme presvedčení, že euroval neponúka žiadne riešenie, lebo dlhovú krízu rieši ďalšími dlhmi, a tým poškodí aj slovenských daňových poplatníkov. Zodpovedné je podľa  nás nepodporiť euroval v jeho dnešnej podobe, v ktorej chýbajú akékoľvek záruky a pravidlá riadeného bankrotu. Je to aj v súlade s Programovým vyhlásením vlády. Dali sme si tú námahu a svoje stanovisko sme podrobne vysvetlili. Naši názoroví oponenti sa nezmohli na nič podobné. Akurát im najviac prekáža, že sme neobrátili kabáty ako oni.

2) Ako je možné, že koaličnej strane (SaS, pozn. autora) nevadí, že jej partneri si majú také závažné zmeny presadzovať s opozíciou (so Smerom, pozn. autora)? To aby nás potom mohla kritizovať za dôsledky eurovalu a robiť si na tom kampaň?

Ale áno, prekáža nám to a nesmierne. Pád vlády nám však za to nestojí, lebo by to bolo voči Slovensku v tejto dobe nezodpovedné a znamenalo by to návrat toho, čo predáva miesta pri štátnom válove vlastnou hlavou. Eurovaly sa napokon môžu čoskoro ukázať ako objektívne zlé riešenia. My však nešpekulujeme nad tým, či v budúcnosti na kritike eurovalu stratíme alebo získame, my máme jednoducho ekonomické dôvody, prečo sme proti.  Som presvedčený, že to je poctivejší postoj, než aký prezentoval Béla Bugár.

3) Veď existujú štúdie zahraničných bánk, aké obrovské následky by rozpad eurozóny pre nás mal, ekonomika by mohla padnúť až o polovicu.

SaS nie je za rozpad eurozóny a budeme sa brániť, ak nám bude niekto takýto úmysel podsúvať.  K rozpadu eurozóny podľa nás práve vedie filozofia, ktorú zosobňuje euroval v jeho dnešnej podobe. Keď Béla Bugár straší analýzami bánk rovnako ako pred ním Ivan Mikloš, musím ho odkázať na články niektorých kolegov - blogerov, ktorí ich už dali do správnych súvislostí.

4) SaS nedodržiava dohody. Raz sme sa na úrovni predsedov koaličných strán dohodli, že berieme názor SaS na euroval na vedomie, ale nikto z nás si nebude z neho robiť stranícku kampaň.

Toto nie je pravda, takáto dohoda nikdy nepadla. Práve Béla Bugár bol prvý, ktorý tento výmysel vypustil svojho času do éteru a po určitom čase ho prebrali aj niektorí iní politici z iných strán a opakujú ho dodnes ako mantru. Opakujem, toto nikdy nebolo dohodnuté. Prezrádza to však veľa o absencii argumentov na strane Bélu Bugára. Jemu diskusia o euurovaloch jednoducho prekáža. 

5) Skrátka, potreboval (Sulík, pozn. autora) demonštrovať, že majú všetci (poslanci, pozn. autora) rovnaký názor. Ale za jeho chrbtom sa viacerí poslanci a dokonca aj ministri za SaS, vyjadrujú inak a boli by ochotní hľadať kompromisy. Preto to divadlo pred médiami.

Aj keď sa snažím vžiť do situácie Bélu Bugára, ktorého z jednej strany tlačí OKS a z druhej SMK, toto tvrdenie pokladám za absolútnu nehoráznosť.  Zrejme mu prekáža súdržnosť poslaneckého aj ministerského klubu za SaS, o ktorej môže on len snívať.

Osobne by som mal už najradšej hlasovanie o eurovale čo najskôr za sebou. Pretože pomaly každý deň, ktorý niekto využije na takéto nekorektné zvyšovanie tlaku na nás, je zároveň pre mňa zvyčajne aj dňom sklamania z ďalšieho odo mňa "služobne staršieho" politika. Je mi to ľúto, ale Béla Bugár, sa v týchto dňoch zaradil k tejto skupine.  

Béla Bugár Richardovi Sulíkovi v Markíze v nedeľu v relácii „Na telo" mimo iného povedal :

„Zober si, že v takejto dôležitej veci my sa spojíme s opozíciou,  ty si povedal, že tebe to nevadí, ale pri každej pôžičke, kde by sme aj my veľmi radi povedali, že nie, fakticky budeme vystavení na jednej strane to bude kritika Smeru, na druhej strane to bude kritika tvoja."

Béla Bugár na jednej strane tvrdí, aký je euroval životne dôležitý. Potom však z neho vypadne, že sa vlastne bojí, aby SaS na tom nezískala, keď bude kritizovať svojich partnerov spolu so Smerom, že to schválili. Potom to však znamená, že Béla Bugár eurovalu neverí, keď sa tak veľmi bojí kritiky a stoj čo stoj chce do toho namočiť aj SaS. Ale keď eurovalu neverí, tak prečo je potom za? A napokon, čo mu bude brániť povedať pôžičke z eurovalu nie?

Preto sa pýtam: Kto tu v skutočnosti predvádza vysokú školu politickej nezodpovednosti?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?