Iveta Radičová zlyhala - porušuje zákon

Autor: Ľubomír Galko | 10.12.2011 o 9:50 | (upravené 15.12.2011 o 16:50) Karma článku: 21,09 | Prečítané:  15307x

Nie som nadšený, že sa musím stále vracať k tomu špinavému politickému komplotu voči mojej osobe a strane SaS. Niektoré skutočnosti však musím v blogu dovysvetliť, keďže priestor v médiách neviem ovplyvniť. Do televíznych reportáží aj redakčných článkov sa napokon dostanú len krátke reakcie, pozostávajúce z jednej, dvoch viet, napriek tomu, že sa snažím novinárom vždy trpezlivo a obšírne odpovedať na všetky otázky a podrobne im vysvetliť  problematiku.

 

1) V správe Výboru pre obranu a bezpečnosť NR SR za I. polrok 2011, ktorá sa týka dodržiavania zákona č. 166/2003 Z.z. o ochrane súkromia pred neoprávnených používaním ITP (informačno-technických prostriedkov) sa konštatuje, že VOS žiadalo sudcu o súhlas s nasadením ITP 67.krát, pričom len v 9 prípadoch im nebolo vyhovené. Vo všetkých 58 prípadoch sa konštatuje, že bol dosiahnutý zákonom určený účel a cieľ (t.j. bolo dosiahnuté potvrdenie alebo vyvrátenie dôvodu, pre ktorý bol odposluch nasadený).

Záver k používaniu ITP vo vojenskom spravodajstve je nasledovný :

„Na základe dosiahnutých reálnych výsledkov je možné konštatovať, že celý mechanizmus prípravy, realizácie, vyhodnocovania a využitia výsledkov dosiahnutých nasadením ITP v podmienkach Vojenského obranného spravodajstva, ako aj Vojenskej spravodajskej služby prebiehal striktne v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona č. 166/2003 Z. z. o ochrane pred odpočúvaním ako aj zákona č. 198/1994 Z. z. o Vojenskom spravodajstve. Odrazom tejto skutočnosti je fakt, že oprávnený sudca v žiadnom z požadovaných prípadov nasadenia ITP nekonštatoval jeho nezákonné použitie."

Analogické zistenia sú aj v správe Výboru pre obranu a bezpečnosť NR SR za rok 2010.

Link na správy za roky 2010 aj 2011 je tu. V menu treba kliknúť na možnosť - "Iný typ dokumentu".

2) V zmysle zákona č. 198/1994 Z.z. podľa § 5 členovia kontrolného orgánu Vojenského spravodajstva (Výbor NR SR pre kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva) môžu vstupovať v sprievode príslušníka Vojenského spravodajstva do jej objektov a zariadení. Zároveň podľa ods. 3 minister má povinnosť kontrolnému orgánu predkladať

a) Štatút Vojenského spravodajstva

b) Podklady potrebné na kontrolu čerpania limitu Vojenského spravodajstva z rozpočtu MO

c) Interné predpisy upravujúce

1. Zameranie a organizáciu Vojenského spravodajstva

2. Podmienky na používanie osobitných prostriedkov

3. Druhy a spôsoby vedenia evidencií,

d) Správu o činnosti Vojenského spravodajstva a o jeho výsledkoch.

Zo zákona jednoznačne vyplýva, že Výbor NR SR na kontrolu Vojenského spravodajstva má právo len na štatút Vojenského spravodajstva a interné predpisy, upravujúce určité oblasti jej činnosti. Nemá však právo žiadať od ministra podklady (spisy), ktoré sú vedené v jednotlivých operatívne rozpracovaných veciach či živých alebo už skončených, do týchto nahliadať, robiť si z nich výpisky a určite aj tieto hodnotiť, najmä ich dôkaznú situáciu a zákonnosť postupu spravodajských dôstojníkov a sudcov. Rovnako tak nemá právo výbor ako celok, ale aj jeho členovia, zverejňovať niektoré fakty zistené z týchto spisov.

Zjednodušene povedané : Kontrole Vojenského spravodajstva sa majú právo venovať dva výbory:

Prvý - Výbor pre obranu a bezpečnosť môže kontrolovať výlučne nasadenie ITP prostriedkov v zmysle bodu 1.

Druhý - Výbor pre kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva môže vykonávať zasa výlučne činnosti a oboznamovať sa výlučne s dokumentmi, uvedenými v bode 2.

Doterajším postupom došlo k porušeniu zákona 198/1994 a aj zákona o utajovaných skutočnostiach č.215/2004 nasledovne :

Poverený minister obrany - Iveta Radičová - porušila zákon tým, že poskytla vyššie uvedené spisy členom Výboru pre obranu a bezpečnosť. Ďalej tým, že poskytla členom Výboru pre obranu a bezpečnosť zoznam osôb, voči ktorým VOS použila ITP.

Predseda Výboru pre obranu a bezpečnosť a jednotliví členovia porušili zákon 198/1994 tým, že nahliadali do spisových podkladov, robili si z nich výpisky, žiadali a zoznamovali sa so zoznamami, ktoré boli spracované VOS na základe ich žiadosti o používaní ITP.

Zároveň členovia Výboru pre obranu a bezpečnosť porušili zákon 198/1994 tým, že sa oboznámili so systémami, postupmi, smernicami, softwarovým zabezpečením atď, t.j. celkovým chodom VOS. Čiže s činnosťami, ktoré s nasadením ITP nemajú nič spoločné. Samozrejme, porušenie zákona ide aj na vrub Ivety Radičovej, poverenej vedením ministerstva obrany, ktorá im toto oboznámenie umožnila.

Záverom :

Politický komplot presluhujúcich politikov, pôvodne naplánovaný na urýchlené, možno jeden-dva dni trvajúce odstránenie nepohodlného ministra obrany, bojujúceho proti korupcii, sa jeho aktérom úplne vymkol z rúk. Nepredpokladali totiž, že sa budem tak aktívne brániť a že mi pri tomto nerovnom boji navyše pomôže aj množstvo ďalších ľudí, disponujúcich závažnými informáciami. Z toho dôvodu tento útok potom logicky nadobudol tak nevídané rozmery, že jeho iniciátori už nemohli cúvnuť, nebola z ich strany už žiadna cesta späť.

Prišlo na moje slová. Upozorňoval som na to, že sa to stane. Doslova pár hodín po kontrole Výboru pre obranu a bezpečnosť sa začala u novinárov objavovať jedna utajovaná informácia za druhou, niektorí poslanci sa dokonca k poskytnutiu týchto informácii verejne prihlásili. Dnes nie je podstatné, že od potrestania ich pravdepodobne zachráni poslanecká imunita, zrejme s tým vedomím zákon aj porušujú.

Podstatné a zároveň tragické na celej situácii je to, že VOS bolo týmto doslova dorazené, položené na kolená.

Za túto likvidáciu Vojenského obranného spravodajstva v priamom prenose je plne zodpovedná Iveta Radičová, ktorá je v súčasnosti poverená vedením ministerstva obrany a poslanci NR SR, členovia Výboru pre obranu a bezpečnosť.

Je príznačné, že najaktívnejší v celej tejto nechutnej záležitosti sú práve poslanci SDKÚ a Smeru. SDKÚ sa potrebuje zbaviť konkurencie SaS a práve za pôsobenia ministrov oboch týchto politických strán sa MO tunelovalo.

Na záver uvediem jeden mail, ktorý som v týchto dňoch dostal od dlhoročného dôstojníka VOS :

"Je to katastrofa, je to šialené. Čo si asi teraz myslia tí ľudia, ktorých úsilie bolo zničené. VOS sme budovali 18 rokov. Ja osobne som tam odovzdal 16,5 roka svojho života a som na to hrdý. Teraz mi je nanič a je mi to veľmi ľúto..."

Doplnené dňa 15.12.2011(16:50):

Na základe upozornenia redakcie Sme uvádzam, že námet pre niektoré zdôvodnenia v tomto blogu som čerpal z diskusných príspevkov pána Jozefa Šáteka a následnej konzultácie s ním. Rovnako som predmetný problém konzultoval s ďalšími dvoma právnikmi, z toho jedným ústavným.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?