Fialové koaličné vojenské bozky.

Autor: Ľubomír Galko | 13.12.2011 o 7:56 | Karma článku: 25,99 | Prečítané:  8478x

V týchto dňoch môžeme sledovať až dojemnú zhodu predstaviteľov strán SDKÚ a Smer pri prezentovaní "objavov" Výboru pre obranu a bezpečnosť, ktorý vykonáva kontrolu nasadenia informačno-technických prostriedkov na Vojenskom obrannom spravodajstve (VOS).

Do tohto výboru ma poslanci novo sa rodiacej fialovej koalície nepustili. Odmietli ma doňho zvoliť, takže sa na prsty ich "objektívnej" kontrole pozerať nemôžem. Môžem len reagovať na to, čo predstavitelia strán, za ktorých sa rezort obrany brutálne tuneloval, s vážnou tvárou referovali médiám.

Boli to výmysly. Bez vyšetrovania, bez súdu si dovolia povedať, že sudcovia boli zavádzaní, že neboli pred nasadením informačno-technických prostriedkov (ITP) použité iné relevantné kroky, že dôvody v žiadostiach boli kopírované. Citujem len tri výroky poslanca Fedora, predsedu Vyboru pre obranu a bezpečnosť a dovolím si stručný komentár.

"Ten pomer (prípadov ITP, čo nemali s obranou nič spoločné, pozn.autora) bol veľmi nepriaznivý v prospech tých zákonných úloh, ktorými sa mala táto služba zaoberať."

"Zdá sa, že dochádzalo k zavádzaniu, zavádzaniu sudcov (pri žiadostiach o nasadení ITP, pozn.autora)."

"Tam je naozaj oveľa viac, ako chcela by možno v súčasnosti vidieť alebo vedieť (verejnosť, pozn.autora) z toho, čo už médiá prinášali."

Prvý výrok je typické vypustenie špiniaceho balónika a obvinenie bez dôkazov. Aký pomer? Akých prípadov? Ako to že dali sudcovia súhlas na nezákonné úlohy? Ktorý paragraf ktorého zákona bol porušený? To sú legitímne otázky.

Druhý výrok asi ani netreba komentovať. Mne sa dnes ráno zdalo, že bude pršať a doteraz nepadla ani kvapka. Tak buď niekto v nejakom konkrétnom prípade zavádzal (uvediem presný paragraf a zákon, ktorý bol porušený) alebo nie.

No a tretí výrok je úplný bonbónik. Samozrejme, že tých operatívnych prípadov je tam oveľa viac ako na verejnosť uniklo. Ďakujem pekne, už aj tých utajovaných informácii, čo vyniesol sabotér z VOS (o ktorého sa, mimochodom, Výbor pre obranu a bezpečnosť na počudovanie vôbec nezaujíma) a postupne sa cez Kaliňáka a Pravdu doniesli do ďalších médii, bolo viac než dosť. Navyše počet nezverejnených  prípadov sa postupne dramaticky znižuje, lebo doslova pár hodín po tom, ako si naši ctení poslanci urobili výlet do VOS, začali unikať utajované informácie k novinárom závratnou rýchlosťou - priamo od nich.

Korektné by bolo vyjadrenie napríklad typu : "Kontrola ešte prebieha a o výsledku budeme informovať po jej ukončení orgány, ktoré sú na vyšetrovanie kompetentné." To by ale pán poslanec nemohol zneužívať tento komplot v predvolebnej kampani...    

Jeden návrh by som však pre pánov poslancov z brannobezpečnostného výboru predsa len mal. Odtajniť všetky prípady nasadenia ITP za posledné tri volebné obdobia. Samozrejme, nie pre verejnosť, aby sme neubližovali ľuďom a netraumatizovali verejnosť, ale pre nezávislý vyšetrovací orgán. Je možné k tomu aj upraviť legislatívu. A potom porovnať, či a kedy boli sudcovia zavádzaní, koľko novinárov, zamestnancov, podnikateľov a "bežných" občanov v ktorej ére bolo odpočúvaných, či, kedy a v akej miere sa kopírovali dôvody na jednotlivé žiadosti, či boli v jednotlivých prípadoch vykonané pred nasadením ITP všetky kroky, výsledky nasadenia ITP a podobne. Potom budú možno aj exministri Fedor a Baška (u ktorého sa napr. za porovnateľné obdobie realizovalo podstatne viac odposluchov ako u mňa) trocha viac vážiť svoje obvinenia, než je tomu teraz, keď sú teraz z "objektívnej" kontroly vynechaní. Možno dokonca stíchnu úplne...   

Mimochodom, keď sme už pri tom, v uplynulú nedeľu som mal byť v relácii "V politike" na TA3. Odriekli všetci smeráci - boli na Východnom Slovensku na sneme. Poslanci Baška, Žiga, Richter sa vyhli priamej televíznej konfrontácii so mnou už po niekoľkýkrát. Vždy už "niečo" mali.

Tentokrát sa jej vyhol aj Fedor, nemohol ani Pado. Zaujímavé, pretože s takým Fedorom alebo Baškom by som si to rád v takejto diskusii rozdal. A popýtal sa ich trebárs na nejaké prípady odpočúvania za ich čias, porovnal odborné argumenty. Niečo iné je totiž púšťať na kameru bez oponenta s anjelskou tváričkou klamstvá a demagógie po všelijakých nezákonných poslaneckých kontrolách na VOS-ke alebo na tlačovkách na MO a niečo iné je postaviť sa mi zoči-voči. Niečo iné je zbabelo na mňa štekať z jedenásťčlennej presily pri výsluchu na výbore a niečo iné diskutovať jeden na jedného. Zatiaľ títo dvaja páni fungujú iba tak, že v televízii "diskutujú" navzájom spolu, kde jeden druhého pomaly nevybozkávajú. Žeby noví perspektívni koaliční nominanti - minister obrany a štátny tajomník po marcových voľbách? V takom prípade boh ochraňuj našich vojakov...

Som zvedavý, či nájde aspoň jeden z nich odvahu niekedy so mnou do diskusie ísť.

Na záver si neodpustím uviesť obsah jedného výroku z diskusie na SME :

Za pár dní uniklo toľko ako za dekádu.

Treba si to povedať na rovinu. Za pár dní, čo je I. Radičová poverenou ministerkou obrany, uniklo z VOS toľko utajovaných skutočností, ako hádam neuniklo za ostatných desať rokov. Do VOS chodia delegácie poslancov  ako na školskú exkurziu. Podľa všetkého poslanci dostali prístup k utajeným materiálom v rozsahu, ku ktorým sa nedostal ani minister obrany. Je možné, že poslanci sa nezákonne dostali do živých vecí vojenskej spravodajskej služby, kam by sa v USA nemohol dostať ani prezident. Je možné, že hĺbka rozvalenia VOS za pôsobenia zastupujúcej ministerky obrany I. Radičovej a rozsah dekonšpirácie aj pred zahraničnými vojenskými službami možno dosiahol hranicu, že sa VOS bude musieť úplne rozpustiť.

Je nepochopiteľné, že Iveta Radičová umožnila takúto nezákonnosť a je ešte nepochopiteľnejšie, že dovolila, aby sa VOS stala prostriedkom politického boja.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?