Podlosť Daniela Lipšica

Autor: Ľubomír Galko | 22.1.2012 o 13:23 | (upravené 22.1.2012 o 23:11) Karma článku: 21,73 | Prečítané:  21005x

Dňa 09.01.2012 som na Úrade boja proti korupcii podal trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti so škandálom „Gorila" a nekonaním štátnych orgánov a ich predstaviteľov. V týchto dňoch  sa začína ukazovať, že moje indície a intuícia mali svoje opodstatnenie. A to nielen ohľadom nekonania, ale dokonca marenia vyšetrovania gorily.

GORILA SLOVENSKÁ - Corruptus Politicus Pentus. Prosíme nekŕmiť voličskými hlasmi.GORILA SLOVENSKÁ - Corruptus Politicus Pentus. Prosíme nekŕmiť voličskými hlasmi.Realizácia : SaS, zdroj foto : TASR

Nedávno sme sa od Daniela Lipšica dozvedeli, že akcia Slovenskej informačnej služby s názvom „Gorila" existovala a bola legitímna. Na základe dokumentov od premiérky, ktoré našla v archíve, sa dokonca potvrdilo, že Slovenská informačná služba v roku 2006 odovzdala získané informácie predsedovi vlády aj ministrovi vnútra Martinovi Padovi, obom z SDKÚ. A neudialo sa nič. Vlastne udialo - spis vraj protizákonne skartoval Úrad boja proti korupcii v roku 2008.

Emotívny komentár prišiel okamžite. „Žasnem nad podlosťou, akej sa Daniel Lipšic dopúšťa," povedal predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Je to už druhý výrok tohto politika, zasluhujúci si pozornosť. Ten prvý bol o tom, že gorila zblížila SDKÚ, Most a KDH (a čiastočne aj SaS, čo ale pokladám len za taký  odpútavací folklór). Bolo z neho cítiť možno až vyhrážanie sa dvom koaličným partnerom SDKÚ. V Gorile sú totiž zamotaní aj oni.

Je pravda, že nad Dzurindom sa zmráka. Zatiaľ z toho vychádza on a jeho SDKÚ cez Mikloša, Palacku, Kuceja, Bubeníkovú a ďalších suverénne najhoršie. Predpokladám, že Mikuláš Dzurinda výzvy na svoj odchod z politiky odignoruje a SDKÚ to vo voľbách naozaj masívne poškodí. Tento blog určite nie je písaný na jeho obranu. Ale nesmieme zamerať našu pozornosť len na jedného politika, či jednu stranu.

Prečo napríklad Robert Fico celý čas mlčí a „nedá" sa vtiahnuť, ako on hovorí, do konšpiračných hier? Robert Fico má jasne povedať, či v tom byte bol, alebo nie. A má zaujať jasné stanovisko k nechutným pasážam, týkajúcim sa jeho asistenta Határa.

Mimochodom - pred pár rokmi sa predsedu strany Smer a vtedajšieho predsedu vlády údajne pokúšali korumpovať v súvislosti s privatizáciou a lobistickými finančnými skupinami. Keby tie peniaze vtedy vraj vzal, bolo by za vodou 15 jeho generácii. Uviedol to v rozhovore z 30.10.2006.

O pár dní neskôr - v diskusnej relácii 04.11.2006 povedal: „Pri týchto projektoch, ako je Transpetrol, letisko a ďalšie, boli veci nastavené tak, že boli nevýhodné pre štát, a preto sa objavovali rôzne možnosti, ako sa kto na tom mohol nabaliť. Správa Slovenskej informačnej služby o tom hovorí úplne otvorene. O korupcii, o úplatkoch a ďalších veciach."

Dnes Fico o akýchkoľvek podrobnostiach o týchto prípadoch mlčí. Odmieta povedať, kto a ako ho chcel korumpovať a uplácať. Odmieta potvrdiť alebo vyvrátiť, že správa, o ktorej v roku 2006 hovoril, bola z akcie „Gorila".

Čušať a odpútať pozornosť sa snažia aj Hrušovský a Bugár. Pritom by mali tiež čo vysvetľovať...

Už je to zrejme tak, že „štandardné a zabehnuté" parlamentné strany naozaj niečo spája. Niečo extrémne zlovestné, špinavé. To z môjho pohľadu vysvetľuje niekedy až nepríčetné útoky týchto strán na SaS ako chybu v systéme. Tam patrí až smiešna snaha vťahovať SaS do tohto megaškandálu za aktívnej účasti médií a niektorých zúfalcov z Penty.

Podstatná otázka teda je  - o akej „podlosti"  hovorí Mikuláš Dzurinda? Porušuje Lipšic nejaké „gorilie" dohody z minulosti? Porušuje pakt, zaväzujúci k mlčanlivosti hlavných aktérov niektorých tém?

Pamätáte si na prvotné (ne)reakcie presluhujúcich politikov gorilej koalície? Všetci unisono jeden ako druhý po zverejnení informácii na internete vyhlásili, že je to celé podvrh a nebudú sa vyjadrovať. Pamätáte si na následné promptné vyhlásenie Dobroslava Trnku po pár dňoch, že „Gorila" nie je „autentická"? A po pár dňoch sa Generálna prokuratúra doslova predbiehala s ďalšími štátnymi inštitúciami v tom, kto bude opätovne túto kauzu „vyšetrovať" (alebo ju definitívne potopí)...

Dnes všetci aktéri postupne, ako sa potvrdzujú ďalšie a ďalšie skutočnosti, svoje postoje korigujú. Síce naďalej zahmlievajú a kľučkujú, lebo nevedia, čo sa ešte zjaví, ale predsa len korigujú. Tragikomické.

Jedno je však isté, stále sa zväčšuje, ale aj čoraz presnejšie identifikuje okruh osôb a inštitúcii, ktoré sú podozrivé, že v minulosti nekonali v prípade závažných zistení a informácii, týkajúcich sa korupcie a organizovanej kriminality, ktoré dostali.

Vyššie spomenuté trestné oznámenie by malo pomôcť zabrániť tomu, aby niekoľko parazitov zamietlo toto všetko pod koberec. Aby to nedopadlo tak, že po odvolaní Bubeníkovej a odstúpení pár úradníkov - nominantov z KDH a SDKÚ - to celé zhasne.

Naopak, dvaja predsedovia vlády, viacerí súčasní aj bývalí ministri, poslanci NR SR, čelní predstavitelia „štandardných a zabehnutých" strán, konkrétni dôstojníci, vyšetrovatelia aj vrcholoví predstavitelia Slovenskej informačnej služby, Vojenskej prokuratúry, Generálnej prokuratúry, Úradu boja proti korupcii...    Tí všetci musia vysvetľovať. 

Mimochodom, expresne rýchlo, len deň po podaní trestného oznámenia, mi listom zo dňa 10.01.2012 Úrad boja proti korupcii oznámil, že  moje podanie bolo zaslané na ďalšie konanie Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Uvidíme, ako sa tam s ním popasujú. 

A v najbližších dňoch uvidíme aj to, či celá aktivita Daniela Lipšica nie je len predvolebné PR. Chcem veriť, že jeho záujem vyšetriť kauzu a zbaviť verejnosť traumy z „Gorily" je úprimný. A držím mu v tom palce.

Som si istý, že väčšine politikov by padlo vhod, ak by sa na celú kauzu rýchlo zabudlo. Ak by sme však na toto pristúpili, sklamali by sme dôveru ľudí, že naozaj chceme niečo zmeniť. Nestačí oblepiť Slovensko modrými billboardami a rozprávať o boji proti korupcii. Treba konať. Ľudia nie sú sklamaní z nových strán. Sú sklamaní zo „starých", pretože robia všetko preto, aby zachovali skazený systém.

Podobne ako pri boji proti korupcii na rezorte obrany som aj teraz dostal niekoľko priateľských odporúčaní, aby som „Gorilu" nechal tak. Aby som do toho radšej „nepchal" nos. Celý prípad však budeme v SaS podrobne naďalej sledovať. Pokoj nedoprajeme ani gorilím politikom, biznismenom, funkcionárom a štátnym úradníkom, ktorí sa rozhodli, že nám  ukradnú Slovensko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?