Trnka a Mitrík – hlavní sabotéri?

Autor: Ľubomír Galko | 17.2.2012 o 19:40 | Karma článku: 26,05 | Prečítané:  8838x

Až štyrikrát žiadali policajti Slovenskú informačnú službu (SIS) o sprístupnenie dokumentov pri prešetrovaní trestného oznámenia v súvislosti s kauzou Gorila. Toto povedal v októbri 2010 bývalý príslušník SIS Peter Holúbek, ktorý mal v rokoch 2005 a 2006 realizovať odpočúvanie v takzvanom konšpiračnom byte Penty. V trestnom oznámení  uviedol, že počas odpočúvania „boli získané skutočnosti spôsobilé vážne ohroziť alebo poškodiť hospodárske záujmy SR páchané organizovanou formou".  SIS pod vedením Karola Mitríka ani raz dokumenty nesprístupnila a Holúbeka odmietla zbaviť mlčanlivosti. V tom čase vraj preto, že by to mohlo „ohroziť plnenie jej úloh". Dnes tvrdí, že žiadosti boli nekvalifikované.

5.apríla 2011 zaevidovali na Generálnej prokuratúre podnet od Holúbeka, ktorý bol odstúpený vojenskej prokuratúre. Táto stíhanie v auguste 2011 zastavila. Pikantné však je, že Holúbek vyšetrovateľovi tvrdil, že žiaden podnet na Generálnu prokuratúru nepodal. Nielen pikantné , ale aj povšimnutiahodné.

Poďme ďalej.

Podľa denníka SME pokynom z 12. apríla 2011 Dobroslav Trnka vojenskej prokuratúre odporučil, aby kauzu stopla. Citujem : „Bez toho, aby som vás chcel navádzať, akým spôsobom má byť v predmetnej veci rozhodnuté, tak vás len upriamujem, aby ste si naštudovali ustanovenia Trestného poriadku, ktoré pojednávajú o zastavení trestného stíhania." Išlo o vyšetrovanie podozrení, že príslušníci SIS s informáciami z Gorily obchodovali.

Uvediem ešte dva Trnkove citáty z daného obdobia smerom k svojim podriadeným :

1) „Vyšetrujeme nedokázateľnú a nepreukázateľnú, možno nejakú spravodajskú hru a som zvedavý, ktorý prokurátor sa pod to podpíše."

2) „Ide o fiktívne prepisy niečoho, čo buď neexistuje, alebo bolo vytvorené s cieľom možného vydierania osôb, ktoré sú v týchto prepisoch uvedené".

To, že toto všetko sa dialo práve vtedy, keď vrcholil „súboj" Trnku s Čentéšom o funkciu generálneho prokurátora mozaiku čiastočne dopĺňa.

Veľavravné.

Otázka znie : Vedela  premiérka, že riaditeľ SIS Karol Mitrík opakovane posielal policajtov pri vyšetrovaní Gorily „do plynu"? Pretože to je vážna vec.

Premiérka je schopná zbaviť v prípade odpočúvania VOS 43 terajších aj bývalých príslušníkov „šmahom ruky". Dobroslav Trnka je schopný konať v tomto komplote aktívne a samostatne zahájiť vyšetrovanie, dokonca avizovať (ešte do volieb, prečo asi?) prvé konkrétne trestné stíhania.

Naproti tomu :

SIS, ktorú vedie nominant SDKÚ, pri megakauze Gorila doslova torpéduje vyšetrovanie polície. A ten istý  Dobroslav Trnka aj v Gorile konal síce mimoriadne aktívne - avšak vyzerá to, že s úmyselne zaradenou spiatočkou.

09.01.2012 som na Úrade boja proti korupcii podal trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s nekonaním štátnych orgánov a ich predstaviteľov pri megakauze Gorila. V tejto veci som bol na Úrade boja proti organizovanej kriminalite už aj vypovedať. O svojich konkrétnych podozreniach z porušenia zákona takými inštitúciami a ich predstaviteľmi, ako je Slovenská informačná služba, Vojenská prokuratúra, Generálna prokuratúra, Úrad boja proti korupcii a aj Úrad vlády. V čase, keď Úradu vlády šéfoval Mikuláš Dzurinda, ale aj Robert Fico.

Na základe vyššie uvedených skutočnosti však silnie vo mne presvedčenie, že štátne inštitúcie a konkrétni ľudia v nich zneužívali právomoci verejného činiteľa aj v období našej vlády - vlády Ivety Radičovej. Osobne si nemyslím, že by o tom mala vedomosť. Práve preto očakávam, že bude razantne konať.   

Nenechám túto nehoráznu nečinnosť štátnych orgánov a doslova sabotáž z ich strany zapadnúť prachom. Práve či napriek tomu, že protesty proti Gorile na námestiách čiastočne slabnú. 

Otázky a nespokojní ľudia totiž zostávajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?