Turisti, hor sa na Vihorlat!

Autor: Ľubomír Galko | 5.3.2012 o 11:41 | (upravené 5.3.2012 o 11:47) Karma článku: 14,69 | Prečítané:  2203x

Pred pár dňami  parlament  78 hlasmi prelomené ďalšie prezidentovo veto. Zákon o vojenských obvodoch je týmto definitívne schválený, platiť začne od 1.júla. Padli ďalšie neodôvodnené privilégiá.

V posledných rokoch bolo vydaných takmer 14 000 povolení len na vstup na územie Vojenského obvodu Záhorie. Pri tak vysokom počte bolo veľmi ťažké, ak nie nemožné zabezpečiť poriadnu  kontrolu osôb, čo sa vo vojenskom obvode pohybovali. Navyše, doteraz platný zákon o vojenských obvodoch nemal napríklad ani sankcie za porušenie stanovených pravidiel.

Nový zákon toto odstraňuje - popisuje povinnosti, priestupky a aj sankcie. Zároveň - a to je veľmi dôležité - zrušením vydávania povolení na vstup do vojenských obvodov je odstránený aj subjektivizmus úradníkov pri posudzovaní podaných žiadostí.  Doterajší zákon neobsahuje totiž žiadne jednoznačné kritériá, kedy povolenie vydať a kedy nie. Ak úradník občanovi žiadosť zamietol, tento nemal ani možnosť odvolať sa.

V schválenom zákone je vymenovaných viacero spôsobov, ako je možné získať informácie o dočasnom zákaze vstupu do vojenských obvodov, napríklad v čase cvičení. Zároveň je zavedený nový systém označovania vojenských obvodov. Na všetkých miestach, kde občania zvyčajne vstupujú do vojenského obvodu, budú umiestnené tabule, poskytujúce základné informácie nielen o podmienkach vstupu, ale aj o tom, kde sa dajú získať informácie o aktuálnom dianí vo vojenskom obvode. Takýmto informačným miestom  budú úradné tabule susediacich obcí, ich webové stránky. Informácie sa však budú dať získať aj osobne alebo telefonicky na obecnom úrade obcí a tiež aj na webovom portáli Ministerstva obrany Slovenskej republiky.

Napriek voľnému vstupu do vojenských obvodov budú musieť návštevníci prírody rešpektovať pokyny vyplývajúce z ďalších tabúľ umiestnených vo vnútri vojenských obvodov. Budú doplnené označením výraznej farby, ktorú si ľudia nebudú môcť zameniť s už používaným označením iných území, napríklad chránených území alebo označením turistických trás. Tieto tabule zakazujúce vstup na konkrétne miesta budú predovšetkým tam, kde hrozí ohrozenie života alebo zdravia. Sú to napríklad letiská, muničné sklady, strelnice, ich ochranné pásma, tankodrómy, ženijné a iné cvičiská, na ktorých sa používa ostré strelivo alebo výbušniny. Takéto označenie miest, na ktorých hrozí ohrozenie života a zdravia, dnes na území vojenských obvodov vôbec nie je. Na všetky uvedené miesta bude trvalý zákaz vstupu. Na dodržiavanie všetkých pravidiel bude dohliadať Vojenská polícia. Pri zistení porušení zákona bude ukladať pokuty.

V schválenom zákone sa tiež uvádza, že Ministerstvo obrany nezodpovedá za škodu, ktorá vznikne občanovi pri nedodržaní zákona a tiež to, že ak ktorákoľvek osoba vykonáva vo vojenských obvodoch činnosť, v dôsledku ktorej vznikne škoda, bude ju musieť v zmysle  Občianskeho zákonníka nahradiť.

S prihliadnutím na nový systém vstupu a pobytu osôb vo vojenských obvodoch som presvedčený, že nový zákon poskytne väčšie záruky ochrany zdravia a života osôb vstupujúcich do vojenských obvodov, než je tomu teraz.

Toľko odborná časť a na záver už len pár postrehov:

Vzdorovať enormnému lobingu poľovníkov, ktorí si vo vojenských obvodoch doteraz hoveli, bolo veľmi ťažké. O to viac ma teší koniec šikanovaniu občanov povoleniami, koniec privilegovaných nadľudi (napríklad z radov politikov, podnikateľov a všelijakých kamarátov tých správnych úradníkov, čo doteraz sedeli na pečiatke).

Iniciatíva skrsla v mojej hlave zhruba pred rokom a som veľmi rád, že zákon bol schválený. Od júla 2012 sa môžeme stretnúť na hubách napríklad na Záhorí v Lakšaroch, na bicykloch alebo na pešej prechádzke v iných, bezpečných častiach, kde sa  vojaci dlhé roky  na cvičení ani nezjavili a ani to neplánujú, prípadne tam necvičili vôbec nikdy. Turisti - hor sa na Vihorlat, Sninský kameň, Vinianske jazero. A na kopu iných krásnych miest, ktoré boli pre verejnosť doteraz bez relevantného dôvodu neprístupné.

Poznámka :

Vojenský obvod Lešť je zo zákona vylúčený, tam sa prakticky nepretržite cvičí na celom území.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?