Ako ďalej s príspevkom na bývanie pre vojakov

Autor: Ľubomír Galko | 6.3.2012 o 8:09 | Karma článku: 5,65 | Prečítané:  2264x

V auguste 2010 (do vlády sme nastúpili v júli 2010) bola v skrátenom legislatívnom konaní prijatá novela zákona o dani z príjmu.  Po zmene vypadlo zo zákona v poznámke pod čiarou č. 16 slovo "napríklad". V tom čase si to žiaden z pripomienkujúcich subjektov v rámci MO SR, ale aj MV SR nevšimol. Jednalo sa pritom o desiatky až stovky úradníkov, mzdových účtovníkov a aj ich nadriadených. Vojakom nikto od 01.01.2011 príspevok na bývanie nezdaňoval, napriek tomu, že zákon túto povinnosť ukladal.

Na chybu sa prišlo až v lete 2011, a preto bolo potrebné vojakom zdaňovať nielen príspevky na bývanie za posledné mesiace v roku 2011, ale aj dodatočne zrážať neodvedené dane za príspevky predchádzajúcich mesiacov. Vojakom tak na určité obdobie dramaticky klesli ich príjmy.

O situácii sme rokovali na Ministerstve financií. Tvrdili sme, že s tým slovom „napríklad“ musí ísť o administratívnu chybu. Oni, že nie, že tú zmenu spravili vedome s cieľom vybrať viac peňazí.  Napriek tomu som si užil za toto zdanenie ako minister veľa kritiky a dodnes som niektorými vojakmi označovaný za hlavného vinníka zdaňovania príspevkov na bývanie.

Vzhľadom na to, že som videl, ako sa šafári na iných rezortoch, zatiaľ čo my sme na MO šetrili „ako blázni“, rozhodol som sa navrhnúť opätovné nezdaňovanie týchto príspevkov na bývanie od 1.1.2012. Po dohode s Jozefom Mihálom – ministrom práce - sme príslušné ustanovenie zakomponovali do zákona o dani z príjmu v súvislosti s pripravovanou daňovo-odvodovou reformou. Žiaľ, 14.10.2011 padla vláda, reforma sa zastavila.

Ak budem vo voľbách 10.marca 2012 zvolený za poslanca NR SR, navrhnem prijať túto legislatívnu normu - t.j. opätovné nezdaňovanie príspevkov na bývanie - poslaneckým návrhom. Ak by naša strana mala vládny vplyv na rezort obrany, navrhnem to z pozície vládnej strany. Toto je môj záväzok.

Prečo to spravím? Ako som uviedol vyššie – lebo vieme šetriť. Premiérka Iveta Radičová, poverená vedením Ministerstva obrany od konca novembra 2011, na tlačovej besede  vysoko pozitívne ohodnotila našu prácu, týkajúcu sa efektívneho vynakladania verejných zdrojov, transparentnosti a boja proti korupcii. Ako uviedla, za rok 2011 sme ušetrili z podvyživeného 749-miliónového rozpočtu neuveriteľných 60 miliónov eur.

Výsledná vybratá suma pre štátny rozpočet z novozavedenej dane z príspevkov na bývanie vojakov je  spolu cca 12 miliónov eur ročne. Aj keď by mal byť o túto sumu krátený ročný rozpočet rezortu obrany (aby to zostalo neutrálne voči štátnemu rozpočtu), treba do toho ísť. Som totiž presvedčený, že danú sumu bude možné na rezorte dobrým hospodárením ušetriť každý rok a vojaci popri tom dostanú to, čo si zaslúžia a v takej výške, v akej im to bolo prisľúbené v minulosti.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?