Obchod so smrťou. Bez analýzy

Autor: Ľubomír Galko | 5.6.2012 o 12:05 | (upravené 5.6.2012 o 12:11) Karma článku: 23,31 | Prečítané:  8038x

Viete si predstaviť, že by vám v susedstve vášho obydlia postupne vyrastala stavba, o ktorej by ste nevedeli zhola nič a  až z médií by ste sa náhodne dozvedeli, že to má byť fabrika, kde sa budú vyrábať protichrípkové vakcíny pre prípad pandémie? Druhá informácia by bola, že sa pri tom budú používať biologické, chemické a farmaceutické nebezpečné  látky a tretia, že sa už nič viac nedozviete, lebo všetko je veľmi, preveľmi tajné.

Tak si predstavte, toto sa stalo v Malackách. Obrátilo sa na mňa odtiaľ niekoľko ľudí, ktorí sa cítia ohrození. Pre niekoho je to však kšeft. Bodaj by aj nie. Veď posúďte sami.

Začiatkom roka 2010 Správa štátnych hmotných rezerv (ďalej len SŠHR) plánovala a dohodla ako investor výstavbu továrne na výrobu vakcín v Šarišských Michaľanoch. Dalo sa spraviť posúdenie vplyvov na životné prostredie, tzv. EIA, dohodli sa dokonca na kúpe pozemku za symbolické 1 euro - v areáli firmy s dlhoročnou tradíciou v danej oblasti. Súhlasilo mesto, občania - všetci boli spokojní.

Po voľbách v roku 2010 sa potichu všetko presunulo do Malaciek. Podozrivým a tajným spôsobom. Investor vykonal nejaký podivuhodný, vraj celoslovenský prieskum trhu. Namiesto pozemku za euro, kde sa vzal - tu sa vzal, „našiel sa" pozemok v Malackách za takmer pol milióna eur s vydaným stavebným povolením na nejakú priemyselnú halu! Navyše, keď bol v minulosti posudzovaný vplyv celého areálu na životné prostredie, vôbec sa, samozrejme, neuvažovalo s umiestnením nejakého virologického pavilónu.

Až v priebehu výstavby dal investor - teda SŠHR - žiadosť o zmenu účelu využitia stavby. Obvodný úrad životného prostredia v Malackách vydal pre Stavebný úrad v Malackách stanovisko, že EIA, teda posudzovanie vplyvov na životné prostredie, nie je potrebné spraviť. Toto bolo v rozpore so zákonom, pretože pri takejto technológii je EIA v zmysle platnej európskej aj slovenskej legislatívy povinné. 

Keď som navštívil prednostku obvodného úradu aj s našou tímlíderkou pre oblasť životného prostredia a poslankyňou VÚC - Annou Zemanovou, prednostka mi potvrdila, že takéto stanovisko vydali. Avšak na základe našej návštevy a nových informácií uviedla, že je presvedčená, že ju zavádzali. Bol som nepríjemne prekvapený, akým spôsobom sa u nás vydávajú takéto rozhodnutia či stanoviská.

Prednostka nemala na úrade ani jeden dokument a vyjadrila sa, že „všetko bolo tajné a zástupca investora vzal všetky papiere so sebou".

Informovala nás, že požiada Stavebný úrad v Malackách o okamžité zastavenie stavby, teda ten stavebný úrad, ktorý sa ústami primátora pri našej návšteve pri povolení zmeny účelu využitia stavby „zakrýval" práve jej stanoviskom.  .

Celá kauza výroby vakcín má niekoľko temných stránok.

  • nezákonné vydanie stavebného povolenia
  • protizákonné vylúčenie verejnosti zrozhodovacieho procesu
  • nezmyselné utajenie komplet celého projektu (stačilo utajiť chúlostivé časti)
  • uprednostnenie drahého pozemku
  • podivuhodné väzby na mená u investora, lietajúce napr. v platinových sitkách a iných biznisoch

Postaviť takúto továreň, nie je ako otvoriť si stánok s občerstvením. Pri výrobe vakcín takáto továreň vyprodukuje len z vajec až 300 ton nebezpečných odpadov. Tie sa budú prevážať do kafilérie, ktorú ale Malacky vôbec nemajú. Takže kade pôjdu bez toho, aby o tom ľudí informovali? Cez Malacky, cez Bratislavu? Odkiaľ budú dodávané vajcia v takom množstve (v prípade potreby 5,5 miliónov)? Bude sa v okolí Malaciek stavať nejaká hydináreň? Tieto a mnohé iné otázky mali byť verejnosti zodpovedané ešte pred zámerom.

Táto kauza by sa nikdy nezačala riešiť nebyť takých zodpovedných občanov, ako sú ľudia v občianskom združení „Ľudia pre Malacky", ktorí celý boj za nastolenie zákonnosti začali a vytrvávajú v ňom dodnes.

Posledný májový deň som sa zúčastnil na mimoriadnom zasadnutí miestneho zastupiteľstva v Malackách. Poslanci pod tlakom verejnosti a aj vyššie uvedeného občianskeho združenia jednomyseľne prijali uznesenie zaväzujúce primátora konať  - okrem iného požiadali o zastavenie prác do času vystavenia nového rozhodnutia stavebného úradu, ktorého súčasťou bude aj posúdenie stavby podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Po týždňovom dobýjaní sa na SŠHR som dostal konečne termín na stretnutie s riaditeľom. Uskutoční sa  12.júna 2012. Spravím maximum preto, aby som videl všetky potrebné dokumenty a preverím, ako je možné projekt alebo aspoň jeho podstatnú časť odtajniť a pravdivo informovať verejnosť.

Zároveň pripravím podnet na NKÚ so žiadosťou o prešetrenie tohto prípadu.

Občania nesmú stratiť vieru, že sa môžu domôcť pravdy a pokiaľ sú nejakí vinníci, nech sú potrestaní.

Prajem si, aby zámer  utajenej a nezákonnej fabriky na vakcíny bol precedensom aj pre iné mestá a regióny. Treba čeliť špekulantom v bielych golieroch z radov úradníkov, súkromných či štátnych firiem, prípadne všetkým naraz dohromady.

Ten zápas má zmysel. Tí, čo sú v záujme „malého prilepšenia si" ochotní obchádzať zákon, verejnú mienku, obchodovať hoc aj so smrťou a bez analýz nebudú predsa pánmi Slovenska.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Zmenili sme ekonomiku aj zákony, ale nezmenili sme myslenie

O Novembri 89 s jednou z hlavných tvárí.

Spievali slobode. Ale koho to zaujímalo?

Úrad vlády zorganizoval Galavečer 30 rokov slobody.


Už ste čítali?