Dajte mi mreže, ja túto mafiu ocením

Autor: Ľubomír Galko | 13.6.2012 o 10:33 | (upravené 13.6.2012 o 11:12) Karma článku: 23,56 | Prečítané:  7454x

Dostal som mail od obyvateľky Malaciek. Ocenila v ňom, že sme sa zastali Malačanov pri nezákonnej výstavbe fabriky na výrobu vakcín proti pandemickej chrípke. Nebol jediný, podobných mailov či správ cez Facebook som dostal viac. Potešili. Aj z opozície sa dá spraviť niečo užitočné. Ale, žiaľ, nemám dobré správy. Nepríjemné tušenie sa mení na podozrenie a hlboké presvedčenie. O arogancii a zlodejine.

V spolupráci s tímlíderkou SaS pre životné prostredie a poslankyňou VÚC Ankou Zemanovou sme sa pričinili o odtajnenie časti dokumentácie k projektu. Môžete do nej nazrieť priamo na stránke Správy Štátnych hmotných rezerv (ďalej SŠHR).

Verejnosť aj média, ktoré boli predstaviteľmi samosprávy aj samotným investorom - SŠHR, odpálkovávané čarovnou formulkou: „Nepovieme nič, lebo všetko je utajené", sú už dnes aspoň čiastočne informované.

Dňa 12.06. som sa stretol  s predsedom SŠHR. Prijal ma celkom vľúdne. Názor na potrebu výstavby takejto fabriky v súčasnosti nemáme síce rovnaký, ale to nie je teraz podstatné. Dôležité je to, že nové vedenie štátnej firmy nebude robiť prekážky,  aby sa verejnosť dozvedela pravdu, mala možnosť vstúpiť do celého procesu a uplatniť si svoje zákonné práva. Teda pripomienkovať zámer, mať k dispozícii spracované posúdenie vplyvu na životné prostredie, tzv. EIA atď. Dúfam, že  snaha o otvorenosť SŠHR vydrží.

Čo sa teda v týchto dňoch potvrdilo?

Potvrdilo sa to, že Imuna v Šarišských Michaľanoch, firma s dlhoročnou tradíciou v danej oblasti, naozaj ponúkla SŠHR pozemok za 1 euro s výmerou 15.000 m2. Stalo sa tak napriek tomu, že pôvodná zmluva o budúcej zmluve, ktorú mali spolu uzavretú, hovorila o sume 540.000 eur, t.j. 30 eur + DPH za meter štvorcový.

Čo je nehorázne a šokujúce?

To, že o zmene umiestnenia fabriky do Malaciek  rozhodla dvojčlenná „komisia" SŠHR 25.7.2011, hoci ponuku Imuny na zníženie ceny na symbolické 1 euro mala v čase rozhodovania k dispozícii. Konkrétne už od 12.07.2011, teda dva týždne. Napriek tomu v odôvodnení komisia uviedla, že jeden z dôvodov výberu pozemku  na Záhorí je to, že pri jeho výmere 10.800 m2 je výsledná suma 453.000 eur najnižšia (kvôli menšej výmere pozemku) zo všetkých ponúkaných!  

Cynické, odporné, drzé?

Oba dokumenty sú k nahliadnutiu tutu.

 

Čo dodať na záver tohto „dielu" kauzy, ktorý určite nie je posledný?

Dajte mi mreže, ja túto mafiu ocením.

To je však básnická metafora. V každodennej próze  sa musíme spoľahnúť na orgány činné v trestnom konaní. Snáď v tak jasnom prípade sa už konečne k niečomu dopracujú a takíto srandisti dostanú to, čo si zaslúžia. O ďalších pochybeniach a „masle na hlave" viacerých zainteresovaných, včítane úradníkov, ale aj investora, vás budem informovať v blízkej budúcnosti. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?