Klame, až sa práši

Autor: Ľubomír Galko | 18.6.2012 o 15:53 | (upravené 18.6.2012 o 16:13) Karma článku: 22,84 | Prečítané:  9325x

Neuveriteľné veci vychádzajú postupne na povrch v súvislosti s nezákonnou výstavbou fabriky na výrobu vakcín proti pandemickej chrípke v Malackách. Je možné, že by v tomto obchode so smrťou vyčíňala organizovaná skupina?

Keď sme s tímlíderkou SaS pre životné prostredie a poslankyňou VÚC Ankou Zemanovou zareagovali na apel niekoľkých bezradných občanov Malaciek, naša prvá cesta viedla logicky na príslušné úrady .

Ako je známe, až v priebehu výstavby dal investor - teda Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) - žiadosť o zmenu účelu využitia stavby - obyčajnej priemyselnej haly na pavilón na výrobu vakcín. Obvodný úrad životného prostredia v Malackách vydal pre Stavebný úrad v Malackách stanovisko, že tzv. EIA, teda posudzovanie vplyvov na životné prostredie, nie je potrebné spraviť.

Toto bolo v rozpore so zákonom, pretože pri takejto technológii je EIA v zmysle platnej európskej aj slovenskej legislatívy povinné. Zaujímavé je to, že prednostka obvodného úradu sa pri našej návšteve obhajovala tým, že bola zavedená. Žiadosť investora vraj neobsahovala ani čiarku o technológii, ktorá bude na prevádzke použitá. Vraj tam bol uvedený len názov „výrobný pavilón SŠHR". Vraj nemala šancu zistiť, čo sa vlastne v pavilóne bude vyrábať.

Úradníčka klamala a tu je dôkaz.

Je to dokument, v ktorom investor žiada o posúdenie investičného zámeru z hľadiska  vplyvu na životne prostredie. Hneď v prvom odseku sa jasne píše okrem iného toto:

 

... Navrhnutý pavilón na výrobu vakcín ...

... Okrem pavilónu virológie bude pristavený sklad na výrobu vajec ...

 

Ďalej je v texte uvedené napríklad toto:

...Z hľadiska vôd vzniknú počas prevádzky technologické odpadové vody... malý podiel technologickej vody znečistenej virologický materiálom...

... Najviac odpadu z výroby vakcín budú predstavovať živočíšne vedľajšie produkty - zvyšky násadových vajec a kuracích embryí ...  

 

Súdny človek musí uznať, že to, čo sa bude v „pavilóne" vyrábať, z vyššie uvedeného textu nepochopí len analfabet alebo ten, čo to nechce vidieť.

Nemyslím, že by pani prednostka bola analfabetom...

V minulom blogu som upozornil na dokumenty, kde sa šokujúco potvrdilo, že Imuna v Šarišských Michaľanoch, naozaj ponúkla SŠHR pozemok za 1 euro s výmerou 15.000 m2, ako aj to, že o zmene umiestnenia fabriky do Malaciek  rozhodla komisia SŠHR v čase, keď už ponuku Imuny na zníženie ceny na symbolické 1 euro mala k dispozícii a napriek tomu v odôvodnení uviedla, že jeden z dôvodov výberu pozemku  na Záhorí je to, že pri jeho výmere 10.800 m2 je výsledná suma 453.000 eur najnižšia zo všetkých ponúkaných (!)

Teraz tu máme úradníčku, ktorá požehná stavbu nevídaným spôsobom v rozpore so zákonom a navyše klame, až sa práši.

Nie sme včerajší, aby sme nevideli, že „niekto" tu „niečo" spoločne organizoval. A len náhoda a následne húževnatosť a vôľa celú nehoráznosť odhalila.

Je mi to ľúto, ale musím konštatovať, že smrad nad Malackami silnie. A nie je to z vajec ani vakcín. V blízkej budúcnosti zverejním a pridám ďalší kamienok do mozaiky, čo opäť výrazne doplní túto akciu.

A „štípať" sa budú ešte ďalší zúčastnení.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?