Glváč? Zatiaľ ani ťuk

Autor: Ľubomír Galko | 18.7.2012 o 21:44 | (upravené 19.7.2012 o 0:54) Karma článku: 27,53 | Prečítané:  5728x

Je v podstate dosť veľkým problémom ohodnotiť pôsobenie ministra obrany Martina Glváča po 100 dňoch, keďže celý rezort zatiaľ prakticky riadia výlučne vedúci služobného úradu a riaditeľ kancelárie a Martin Glváč je viac-menej „neprítomný“.

Jediný jeho výraznejší pokus prezentovať výsledky svojej práce sa skončil, jemnejšie povedané, fiaskom. Bolo to nedávno, keď s veľkou pompou oznámil, že „objavil" neuveriteľný megaškandál - predraženú zmluvu na zákonné poistenie vozidiel rezortu. Keď sa ukázalo, že táto bola uzavretá na základe transparentnej elektronickej aukcie a ceny sú výrazne nižšie, ako boli doteraz na základe zmlúv, uzavretých jeho straníckym kolegom Baškom, bublina spľasla...

Okrem tohto jediného - nepodareného výstupu, evidujem ešte zopár rozporuplných či rozpačitých vyhlásení.

Jeden deň chcel nakupovať dopravné lietadlá, druhý deň už rokoval s dodávateľom a tretí deň oznámil, že lietadlá nebudú lebo nemáme na ne financie...

Zastavil rušenie tankového vojska, vrtuľníkového krídla Prešov, protilietadlovej obrany S300, no už nepovedal, kde na ich prevádzku vezme peniaze.

Generálov máme stále na našu malú armádu neuveriteľne vysoký počet, neviem o tom, že by pokračoval v znižovaní ich počtu, ktorý bol naštartovaný, keď som viedol rezort ja. Takisto neuveriteľných 7.000 civilov na cca 13.500 vojakov zostalo nedotknutých. Žiadne zlučovanie veliteľstiev,  zoštíhľovanie veliteľských štruktúr presunom do radov nižších dôstojníkov či mužstva, sa nekoná. S dôchodkovým systémom vojakov sa reálne nerobí taktiež nič, len sa vypúšťajú skúšobné balóniky a zneisťujú vojaci.

Nevieme, či pokračujú práce na novom zákone o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorí vojaci nutne potrebujú, pretože terajší je už zastaraný a tzv. „konkurenčné výbery" vojakov sú nespravodlivé. Nový komplexný zákon o vojenskom spravodajstve je takisto v nedohľadne.

So spoločnosťami, podriadenými MO, t.j. opravárenskými podnikmi, či rozpočtovými organizáciami, sa neudialo takisto nič - žiadne zlučovanie, zoštíhľovanie, zefektívňovanie činnosti. Do VOP Nováky akurát napumpoval nefektívne ďalšie peniaze, ktoré mohol radšej využiť v prospech Ozbrojených síl. Napríklad znížiť obrovský deficit v sklade výstrojných súčiastok, vojaci si za svoje výstrojné body v ňom nemajú dnes čo kúpiť...

1,5 ročnú prácu strategického hodnotenia obrany, tzv. „Bielu knihu", vytvorenú množstvom odborníkov z rezortu, aj z radov odborníkov z mimo rezortných organizácii, zaoberajúcich sa vonkajšou bezpečnosťou, dostal Martin Glváč od nás hotovú ako na tácni. Všetky vyššie spomenuté opatrenia a mnoho ďalších, ktoré je potrebné vykonať pre zlepšenie zlej situácie Ozbrojených síl, sú v nej riadne zanalyzované a zdôvodnené.

Zatiaľ ani „ťuk". Ako by aj, keď pán minister sa miesto zmysluplnej práce zaoberá poistením automobilov a aj to mu trvá 100 dní.

S poľutovaním musím skonštatovať, že jeden zo svojich prvých výrokov po nástupe do funkcie : „Je čas prejsť od analýz k činom", Martin Glváč zatiaľ nenaplnil ani z jedného percenta.

Z vyššie uvedených dôvodov mu, žiaľ, musím, uplatňujúc päťstupňové školské hodnotenie, udeliť známku 4-. Pätorku mu nedávam len preto, aby som mu nevzal chuť do práce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?