Transparentný generál M. Glváč

Autor: Ľubomír Galko | 3.10.2012 o 14:23 | Karma článku: 26,02 | Prečítané:  6157x

Musím povedať, že som celkom pookrial, keď som dostal informácie o tlačovej besede ministra obrany Martina Glváča o tom, že zachránil VOP Nováky pred „časovanou bombou". Dokonca som bol ochotný preniesť sa aj nad jeho tradičnými tančekmi typu „Zlý Galko a zlá Radičová za 15 mesiacov nespravili nič..."  a že práve on je ten spasiteľ. A čiastočne som oceňoval tiež to, že strategický investor, ktorý si podnik prenajal na 20 rokov na základe uskutočnenej, vraj transparentnej súťaže, možno naozaj podniku pomôže, čo, samozrejme ukáže až čas. Avšak pookriatie trvalo len pár hodín, pokiaľ som nedostal informácie o tom, ako tá „transparentná" súťaž, lepšie povedané „transparentný kšeft" vlastne v skutočnosti vyzeral.

Súťaž o prenájom VOP Nováky na 20 rokov bola vyhlásená 10.08.2012. Podmienky súťaže sú tu : (link)

To, čo je pre celý tento príbeh kľúčové, sa však udialo oveľa skôr - 16.4.2012, teda už po nástupe „transparentného generála"  Martina Glváča do funkcie ministra. V tento deň bola podpísaná zmluva o združení medzi VOP Nováky a českou zbrojárskou firmou Excalibur Army. To je presne tá firma, ktorá je spolumajiteľom spoločnosti MSM Martin - víťaza Glváčovej súťaže o VOP Nováky.

Partner do združenia bol vybraný priamo, bez akéhokoľvek výberového konania. Zmluva bola podpísaná do roku 2019 (??) a so „šerednými" možnosťami jednostranného vypovedania. V zmluve o združení je totiž klauzula, že VOP Nováky ju nemôžu vypovedať

v nevhodnej dobe a na ujmu ostatných účastníkov združenia (!!!).  

Nevhodná doba je vraj taká, ktorá môže ohroziť dosiahnutie účelu združenia. A účelom združenia je podľa zmluvy "vytvorenie podmienok pre vzájomnú obchodnú spoluprácu v oblasti povrchovej úpravy dielov, s cieľom dosiahnuť pre oboch účastníkov želaný hospodársky výsledok a zabezpečiť výrobnú a hospodársku činnosť, ktorá bude pre oboch účastníkov prinášať zisk."

Na jasnú otázku Hospodárskych novín - ako je to s výpoveďou, sa na rezorte snažili redaktorov sprosto oklamať. Vraj vypovedať zmluvu o združení môžu Nováky v šesťmesačnej lehote „bez uvedenia dôvodu".

Zmluva je zverejnená v centrálnom registri zmlúv tu : (link)

Takže si to zhrňme.

Jedna spoločnosť bola pri vytváraní združenia zvýhodnená tým, že bola vybratá napriamo. Zároveň samozrejme získala nekorektnú výhodu oproti všetkým účastníkom súťaže o prenájom, pretože mala možnosť „poznať pomery zvnútra".

Čo je však obludnejšie, jej profit bol poistený tým, že ak by nejakým zázrakom s ňou majetkovo prepojená firma v súťaži predsa len nezvíťazila, to znamená našiel by sa nejaký optimista, čo by ponúkol za prenájom viac, mala by možnosť robiť obštrukcie. Napríklad trvať na dodržaní zmluvy o združení a tým pádom napadnúť samotné uskutočnenie súťaže na prenájom alebo trvať na „odškodnom" za to, že výpoveď od VOP Nováky prišla v „nevhodnom čase" . A Nováky, teda vlastne rezort obrany a teda vlastne štát a teda vlastne my všetci by sme platili ako murovatí.

Našťastie žiadne „problémy" sa nevyskytli. Všetko klaplo tak, ako sa naplánovalo, takže dnes už je ruka v rukáve. Predpokladám, že, samozrejme, za výrazne nižšiu ponúknutú cenu.  A - samozrejme, aj ostatných podmienok, aké  by sa dosiahli, ak by sa súťaž a najmä to, čo jej predchádzalo, uskutočnilo slušným a civilizovaným spôsobom.

Stúpa vám tlak? Je to grobianske? Chrapúnske? Nehorázne zneuzitie moci?

Zvykajte si. Je to len ďalšia smerácka rana istoty v praxi. V normálnej krajine by pri takomto niečom príslušný minister chodil po kanáloch, u nás ten aktuálny,  nonšalantne odpálkuje drzých novinárov vyššie uvedeným klamstvom, s úsmevom sa postaví na tlačovku a pútavo rozpráva o zneškodnení akejsi „časovanej bomby".

Martin Glváč sa krátko po svojom ustanovení do funkcie pred novinármi vyjadril, že taký transparentný rezort, aký on z ministerstva spraví, sme ešte nevideli.

A zrejme ani neuvidíme...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?