Posun k lepšej spoločnosti

Autor: Ľubomír Galko | 14.10.2012 o 21:01 | (upravené 14.10.2012 o 22:22) Karma článku: 28,23 | Prečítané:  6119x

Akosi sa nám v tých regiónoch Slovenska začínajú vynárať zlodejiny a podvody. Niektoré „na drzovku", niektoré dokonca elegantným obídením zákona. Teda už nielen v štátnej správe, ale priamo v mestách, obciach, v župných, mestských či obecných zastupiteľstvách sa veľa vecí upečie „pod pokrievkou" tak, aby unikli pozornosti verejnosti aj médií. Ale neunikajú. Aspoň nie všetky.  

Dovolil by som si spomenúť štyri prípady, ktoré navonok navzájom nesúvisia. Navonok.

 

1) Fabrika vopred vybratému...

Terajší minister obrany s veľkou pompou oznámil, že „zachránil" Vojenský opravárenský podnik Nováky. Prebehla vraj transparentná súťaž a výsledkom je uzavretie zmluvy o prenájme tohto štátneho podniku so súkromnou firmou na 20 rokov. Priam idylka. Až pokiaľ nevyplávalo na povrch, že víťaz tejto „súťaže" bol do podniku pustený už o 4 mesiace skôr tak, že bola medzi ním a podnikom uzavretá prakticky jednostranne nevypovedateľná zmluva o združení. Nielenže spoločnosť získala neférovú výhodu, keď mala dlhý čas prístup k chodu podniku a k údajom, ku ktorým sa ostatní záujemcovia nevedeli objektívne dostať, ale ešte mala takto pozichrované aj „odškodné", ktoré by si mohla vymáhať  v prípade, že by neuspela a zo združenia by bola ochotná vycúvať len na základe dohody o bolestnom so štátom.

Nechutné a nehorázne? Ale pravdivé.

 

2) Luxusný hotel za pár šupiek...

Primátor Bratislavy a poslanci Smeru a SDKÚ doslova darovali 40% akcií spoločnosti Tehelné pole, a.s., ktorá dovtedy spolu s mestom vlastnila a prevádzkovala hotel Double Tree by Hilton. Aby sme boli presní, vlastne  nedarovali, ale predali  za doslova „astronomickú sumu" 26.000 eur. K cene sa magistrát dopracoval nasledovne : nominálna cena akcií bola vynásobená dvoma a ponúknutá majoritnému akcionárovi J. Širokému, ktorý po nej, samozrejme,hneď chňapol. K uskutočneniu tejto hogo-fogo operácie prišlo s odôvodnením, že hotel je dlhodobo v strate, ktorá sa postupne nakumulovala až do výšky 2,7 milióna eur. Z troch možností - navýšiť základné imanie (na čo mesto vraj nemalo finančné prostriedky) alebo akcie predať, alebo dať spoločnosť do bankrotu, si poslanci vybrali druhú možnosť. O správnosti tohto rozhodnutia by sa dalo polemizovať.  Netreba však polemizovať o tom, že je povšimnutiahodné, že cenu akcií stanovili úradníci „od pása". Teda - opravme sa - vypočítalo ju finančné oddelenie magistrátu. Vraj na základe nejakej internej metodiky. Vynásobenie nominálnej hodnoty akcií dvoma sa im zrejme videlo ako dobrý nápad. Prirodzená otázka, a síce - prečo nebola na predaj akcií spravená cenová súťaž alebo relevantný cenový prieskum, a prečo za túto sumu neboli následne akcie ponúknuté druhej strane (ktorá má predkupné právo a nikto ho nespochybňuje), a v prípade, že by táto druhá strana ponuku neakceptovala, boli by ponúkli akcie inému záujemcovi, zostala nezodpovedaná.

Drzé a nekompetentné? Ale pravdivé.

 

3) Tajná a protizákonná vakcináreň...

Vláda má na stole materiál, ktorým konečne ide dať definitívnu červenú utajenej fabrike na výrobu vakcín v Malackách, ktorá bola stavaná na základe protizákonne vydaných povolení.  Nechutný kšeft štátnych hmotných rezerv pod kuratelou SDKÚ, na ktorom evidentne parazitovalo viacero ľudí, tak nakoniec skončí pre občanov Malaciek happy endom. Ale obrovské peniaze, milióny eur, ktoré doslova boli vyhodené von oknom pri kúpe nepotrebného pozemku a rozbehnutí zbytočnej stavby, už Slovensku nikto nikdy nevráti. Z celého prípadu už teraz kričí, že sa v tom pekne pobratali tak ľudia zo Správy štátnych hmotných rezerv, komunálni úradníci, ako aj politici. Taká pekná organizovaná skupinka. Nezákonne vydané stavebné povolenie, vylúčená verejnosť z akéhokoľvek rozhodovania, povolenia bez spracovanej dopadovej štúdie na vplyv životného prostredia, zmanipulovaný cenový prieskum - to sú len základné piliere tohto vopred starostlivo pripraveného a naplánovaného kšeftu. No a  zakúpený menší pozemok v Malackách za 453.000 eur napriek tomu, že na východe Slovenska bol k dispozícii už na tieto účely vyhradený pozemok za symbolické 1 euro, dokonca väčší, v oveľa vhodnejšom prostredí, je len tou pomyselnou čerešničkou na torte. Ďalších cca 16 miliónov eur, ktoré už boli preinvestované na túto nepotrebnú stavbu, z ktorej bude nakoniec obyčajný sklad, len dotvára absurdnosť celej situácie.

Katastrofálne a neuveriteľné? Ale pravdivé.

 

4) Originálne čerpanie nórskych dotácii...

Netradične sa popasovali s nórskou pomocou pre športovcov funkcionári v Senci pri výstavbe športového areálu. Neoprávnene zodvihnúť cenu stavebných prác  zo 452.000 eur o ďalších 236.000 eur v sebe skrýva naozaj určitý talent.  Zabezpečiť zasa, aby finančné prostriedky vo výške 55.000 eur, ktoré boli vyčlenené na osvetlenie štadióna, boli uhradené dvakrát na to isté osvetlenie z dvoch miest - aj z fondov a aj zo strany Slovenského futbalového zväzu, zasa v sebe skrýva ozajstnú kreativitu. No a aby toho medzinárodného uznania pri tomto skvelom nakladaní s dotáciami nebolo málo, tak sa niekto postaral o to, že ešte 62.000 eur z účtu zmizlo úplne. Dnes vraj nikto nevie, kto, kedy a ako ich vybral a čo s nimi spravil. Pravdou však skôr bude, že to určite niekto vie, ale zrejme nepovie.  To, že Nóri pri takomto škandále  neprejavili dostatok pochopenia pre špecifickosť našej krajiny a peniaze pýtajú kompletne naspäť, zainteresovaných netrápi - „many" sú zrejme tam, kde majú byť.

Šokujúce a prekvapujúce?  Ale pravdivé.

 

V žiadnom prípade by sme však nemali rezignovať na také prípady,  ako je obchádzanie zákona alebo neefektívne  nakladanie, plytvanie s našimi spoločnými peniazmi, detto ich rozkrádanie.  Sú to totiž naozaj naše peniaze, nie peniaze tých, čo ich spravujú - aj keď oni si to veľakrát myslia.

Vakcínová fabrika, kde som sa aj ja začal angažovať práve na výzvu viacerých ľudí z Malaciek a podarilo sa nám to spoločne dotiahnuť až k zastaveniu tohto obsúrneho projektu, je dôkazom, že to má zmysel. Každý jeden vybojovaný prípad znamená posun k lepšej spoločnosti..

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?