Bitku sme vyhrali, vojna nekončí

Autor: Ľubomír Galko | 18.10.2012 o 20:10 | (upravené 19.10.2012 o 10:09) Karma článku: 18,13 | Prečítané:  2997x

Nezákonnú výstavbu fabriky na výrobu vakcín proti pandemickej chrípke v Malackách poslala vláda istôt pre občanov na svojom rokovaní 17.10.2012 definitívne do minulosti. Občania Malaciek môžu byť spokojní. Môžu si definitívne vydýchnuť. Avšak môžeme byť teraz už spokojní aj my všetci?

Bolo to niekedy začiatkom júna, keď sa na mňa obrátilo niekoľko občanov z Malaciek. Boli zúfalí - cítili sa ohrození. Za oknami im vyrastala stavba, o ktorej vedeli len to, že je prísne tajná a že sa tam zrejme budú používať biologické, chemické a farmaceutické nebezpečné látky.

Verejnosť bola vylúčená z akejkoľvek účasti na tomto projekte.  S ľuďmi sa o ňom dokonca nikto nechcel ani baviť - ani na úradoch v Malackách, ani na Správe štátnych hmotných rezerv (ďalej SŠHR), ktorá tento kšeft, ešte pod kuratelou SDKÚ, rozbehla.

Nebudem bližšie popisovať, o čo presne v tomto starostlivo pripravovanom špinavom biznise šlo a kto všetko bol do toho „zamontovaný". Podrobne som sa tomu venoval vo svojich predchádzajúcich blogoch. Kto by mal záujem - linky na ne sú uvedené aj pod týmto článkom. Dôležité je, že aj s Ankou Zemanovou - tímlíderkou SaS pre životné prostredie a poslankyňou VÚC BSK - sa nám postupnými krokmi podarilo vtiahnuť do toho média, navštívili a rokovali sme s primátorom Malaciek, ďalej s prednostkou Obvodného úradu životného prostredia, zúčastnil som sa na rokovaní miestneho zastupiteľstva , dali sme podnet na NKÚ, dva podnety na Okresnú prokuratúru a dovtedy stojace vody sa pohli.

Dnes je po bitke. Krajský stavebný úrad v Bratislave zrušil protizákonne vydané stavebné povolenie stavebného úradu v Malackách. A ako som uviedol, vláda dala fabrike na výrobu protichrípkových vakcín v Malackách už definitívne STOP napriek tomu, že SŠHR sa snažila projekt silou-mocou udržať.

To, či polícia, ktorej bol odstúpený podnet z prokuratúry, bude konať a nenechá prípad zapadnúť prachom, uvidíme v blízkej budúcnosti.

Alibisticky sa k celej veci postavil NKÚ, ktorý podnet na vykonanie kontroly efektívnosti vynaložených finančných prostriedkov pri tomto „projekte" odmietol s tým, že je povinný konať len na základe uznesenia Národnej Rady Slovenskej republiky.

V poriadku. Na budúcej schôdzi NR SR navrhnem plénu, aby sme takéto uznesenie prijali a budeme so záujmom sledovať, ako sa k tomuto návrhu postavia poslaneckí kolegovia z iných strán.

Takže podčiarknuté, zhrnuté :

Bitku sme síce vyhrali, ale vojna sa ešte nekončí. A ani tak skoro neskončí, pokiaľ u nás nebudú ľudia zodpovední za podobné protiprávne konanie niesť trestnoprávnu zodpovednosť. Pretože takýchto „vakcinární" sa nám po Slovensku možno potulujú stovky. A zvyčajne sa o kšeftoch úradníkov a spriaznených politických strán, ktoré sú na rozdiel od toho v Malackách aj úspešne zrealizované, ani nedozvieme.

Verejnosť sa stavia k takýmto prípadom „mocných" skepticky. Kauza Malacky však ukazuje, že to nie je márne a je možné vyhrať aj tú vojnu. Len je potrebné zabojovať v úvodnej bitke a nestrčiť hlavu do piesku hneď na začiatku, napriek počiatočným ťažkostiam. Presne tak ako to neurobilo ani tých niekoľko ľudí z Malaciek, ktorí do toho šli.

 

Oprava,  19.10.2012 o 10:04

Prvý krát sa na mňa obrátili ludia s týmto problémom už koncom mája, nie až v júni.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?