Trnka v tŕní

Autor: Ľubomír Galko | 25.11.2012 o 19:48 | Karma článku: 31,27 | Prečítané:  8754x

23.11.2012 uplynul presne rok odvtedy, keď mi prezident SR, na žiadosť Ivety Radičovej, odobral poverenie viesť rezort obrany. Stalo sa tak dva dni potom, ako sme sa ja aj strana SaS stali terčmi brutálneho politického útoku a neuveriteľne špinavých intríg, ktoré pokračovali až do marcových volieb.

Iveta Radičová aj Ivan Gašparovič konali kozmickou rýchlosťou. Aj dnes, po roku, som presvedčený, že táto politická poprava bola vyvolaná našim protikorupčným ťažením na MO. Kšefty, ktoré sme prekazili nielen niektorým nečestným podnikateľom a  zamestnancom rezortu, ale takisto „červeným a modrým", vyústili do ataku, ktorý sa nedal ustáť.

Súčasťou vyššie spomenutých intríg a atakov sa stal aj Dobroslav Trnka, ktorý sa neospravedlniteľným a bezprecedentným spôsobom zapojil do predvolebnej kampane. Zarážajúca bola rýchlosť, s akou sa začal v prípade nasadzovania odposluchov na VOS dokonca osobne angažovať. Zarážajúca bola rýchlosť, s akou dokázal niekoľkých vrcholových dôstojníkov služby obviniť bez toho, aby čo len jedného z nich vypočul tak, aby to stihol ešte do volieb.  A dnes sa už ďalší celý rok prípad stále ešte len vyšetruje.

Tendenčné boli aj jeho časté mediálne výstupy, keď neustále nekorektne naznačoval: „ministerstvo a teda aj VOS NIEKTO riadil"..., „za ministerstvo NIEKTO zodpovedal", atď.

Navyše z prokuratúry pred voľbami neustále unikali dôverné materiály a informácie, texty uznesení obvinení, neskôr výpovede svedkov, zoznamy osôb, na ktorých boli nasadené informačno-technické prostriedky...

Dnes sa karta otočila a vysvetľovať musí Dobroslav Trnka.

Je tu však jeden zásadný rozdiel. Zatiaľ čo ja som žiaden pokyn alebo rozkaz na nasadenie ITP nikdy nedal, žiadnu žiadosť k sudcovi som nielenže nepodpísal, ale ani v rukách nedržal, v prípade Dobroslava Trnku existuje dokonca ním podpísaný dokument, na základe ktorého existuje dôvodné podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a z korupcie. Pretože neodškriepiteľným faktom je, že práve na základe ním podpísaného listu bol umožnený prevod lukratívnej nehnuteľnosti. A je úplne jedno, či šéf katastra postupoval v zmysle zákona alebo nie. Dobroslav Trnka totiž ten list nenapísal a nepodpísal len tak pre nič za nič.

Možno by niekto očakával, že mu to teraz s radosťou vrátim a že sa postavím do čela spravodlivo rozhorčených politikov, žiadajúcich okamžité prešetrenie, konanie na výbore, prerokovávanie v NR SR a budem kričať každý deň. Že to pre mňa bude skvelá zámienka pre pomstu. Nie, nebudem sa mstiť. Koniec - koncov... Niektorí naši bývalí koaliční „priatelia" to zvládajú aj za mňa, komentujú a sú „úprimne" šokovaní. Dokonca aj tí, ktorých poslanci v pamätnej tajnej voľbe v roku 2011 za Trnku hlasovali, ba dokonca ho do nej aj navrhli.

Urobím však všetko preto, aby sa na tento prípad nezabudlo.

Je tu však ešte jeden človek, ktorý sa s Trnkom dostal do tŕnia - a tým je prezident. O tom, prečo vlastne nechce už rok vymenovať právoplatne zvoleného generálneho prokurátora a drží ochrannú ruku nad Dobroslavom Trnkom, kolujú neuveriteľné historky. To, čo robí Ivan Gašparovič, je bezprecedentné a nesie svoj veľký diel viny nad tým, čo sa deje. Dovolím si povedať, že ten silný mandát, ktorý dostal od občanov v priamych voľbách, prezident trestuhodne spreneveril.

Chvalabohu, že už končí.

Čas sa posunul, pokiaľ sa týka trestania korupcie a finančných podvodov mocných. V Európe. A prečo teda nie aj u nás?

V Chorvátsku odsúdili expremiéra Sanadera za úplatky na 10 rokov, v Taliansku expremiéra Berlusconiho na štyri roky za daňové podvody, v Rumunsku odsúdili bývalého ministra poľnohospodárstva Muresana na sedem rokov za korupciu. Výrazný posun môžeme vidieť aj v Česku.

Dokedy budú ľudia na Slovensku čakať, že justícia bude konečne znamenať spravodlivosť a nie svojvôľu? Dokedy budú niektorí ľudia beztrestne zneužívať svoju moc? Dokedy sa budeme cez prsty pozerať na tých, ktorí na takéto zlo poukazujú, namiesto toho, aby sme proti tomuto zlu skutočne bojovali?

Je najvyšší čas.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?