Špinavý biznis speje do finále

Autor: Ľubomír Galko | 30.11.2012 o 13:41 | (upravené 30.11.2012 o 16:16) Karma článku: 17,85 | Prečítané:  2601x

Kauza nezákonnej továrne na vakcíny proti pandemickej chrípke v Malackách speje k záveru. Nebyť aktívnych občanov, tento nehorázny prípad porušovania zákonov mohol znova prejsť bez povšimnutia. Tak ako, žiaľ, tisíce iných prípadov na Slovensku.

Napísal som už o nej niekoľko článkov - o nevýhodnej kúpe  pozemku, o realizácii špinavému biznisu. Linky na ne sú uvedené dole.

V tom poslednom som prisľúbil, že na najbližšej schôdzi NR SR navrhnem poslancom, aby prijali uznesenie, ktorým parlament zaviaže Najvyšší kontrolný úrad k tomu, aby v Správe štátnych hmotných rezerv vykonal kontrolu efektívnosti nakladania s verejnými zdrojmi v tomto škandalóznom prípade. Spravil som tak preto, lebo NKÚ odmietol túto kontrolu na môj individuálny podnet podaný v lete vykonať.

Môj návrh predseda NR SR zaradil na rokovanie schôdze, ktorá prebieha práve v týchto dňoch.

Avšak pred niekoľkými dňami, deň pred konaním finančného výboru, ktorý mal tento bod prerokovávať,  ma kontaktoval šéf NKÚ Ján Jasovský. Požiadal ma, aby som svoj návrh stiahol a dal mi prísľub, že túto kontrolu zaradí do plánu činnosti a spravia ju ako jednu z prvých  už v januári 2013. S čím som, samozrejme, súhlasil a preto som tento návrh z bodu rokovania schôdze stiahol. Kontrola NKÚ teda bude.

Spolu s tímlíderkou SaS pre životné prostredie Annou Zemanovou sme absolvovali od vypuknutia kauzy množstvo stretnutí - od predstaviteľov úradov životného prostredia, cez stavebné úrady, Správu štátnych hmotných rezerv, obrátili sme sa na prokuratúru a napokon aj na spomínaný Najvyšší kontrolný úrad.

A prinieslo to svoj výsledok. Továreň, ktorá mohla zásadne zhoršiť životné prostredie v Malackách a jeho okolí nebude. Jasne sa ukázalo, že si tu ľudia nemôžu robiť, čo chcú. Že úradníci nemôžu svojvoľne porušovať zákony a že nemôžu zabraňovať občanom, aby sa vyjadrili k tomu, čo sa ich bytostne dotýka

Ale treba o problémoch hovoriť. Treba na ne upozorňovať. Ak to ľudia robiť nebudú, budú vytvárať podmienky pre ľudí, ktorí si túto krajinu privatizujú.

Úradníkom zaplateným do tohto prípadu zlomilo väz to, že neinformovali verejnosť. Ani pani prednostka v Malackách už nie je prednostka. Právo verejnosti v takýchto prípadoch nie je len nejaký prázdny pojem. Úradníci porušili zákon.

Bohužiaľ, prípad továrne v Malackách nie je ojedinelý. Takéto skúsenosti majú ľudia na celom Slovensku.

Preto je mimoriadne dôležité, aby sa ľudia nebáli. A ak sa niečo deje u nich v meste alebo obci, ak majú podozrenie, že je to porušenie zákona, alebo že úradníci dohadzujú kšefty nejakým kamarátom - podnikateľom - aby o tom rozprávali.

Aby zastavená nezákonná fabrika na vakcíny v Malackách nebola len síce vítanou, ale ojedinelou lastovičkou. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?