Transparentné svinstvo

Autor: Ľubomír Galko | 9.1.2013 o 19:20 | Karma článku: 25,96 | Prečítané:  5645x

Pred niekoľkými dňami v jednej zo svojich nespočetných PR tlačových správ minister obrany Martin Glváč s veľkou pompou oznámil svetu, že pravidlá pri predaji bytov bytovej agentúry rezortu ministerstva obrany /BARMO/ nastavil tak, aby nevznikali žiadne pochybnosti. A má pravdu. Pri ponuke na odpredaj ubytovne, ktorá je predmetom tohto článku, pochybnosti žiadne nevznikajú. Je to nepochybne svinstvo najhrubšieho zrna.

Ministerstvo obrany vypísalo súťaž na predaj ubytovne v Košiciach 04.01.2013.

Pozrime sa na podmienky a trocha ich aj skomentujeme.

 

  • 1. Prehliadka objektu, ktorý sa predáva, je povinná.

OTÁZKA :

Je to stanovené preto, aby predávajúci vedel vopred zistiť, kto chce objekt kúpiť?

KOMENTÁR :

Férové by bolo, ak by tam bola informácia, že vykonať prehliadku sa odporúča. Vyhadzovať uchádzača kvôli tomu, že sa nezúčastní na prehliadke, je neštandardné.

 

  • 2. Zábezpeka, ktorá musí byť zložená, je 100 % primeranej ceny.

OTÁZKA :

Je to stanovené preto, aby to znížilo počet záujemcov kvôli krátkosti času zohnať takú veľkú sumu, a preto, aby iba jeden mohol byť zvýhodnený, a to ten, ktorý dopredu vedel, že ubytovňa sa bude predávať?

KOMENTÁR :

Toto sa nerobí ani pri najlukratívnejších dražbách, napríklad v komplexe Trinity v Bratislave bola cena zábezpeky niekoľko násobne nižšia. Ešte ako-tak fér by bola zábezpeka max 50%.

 

  • 3. Vsúťažných podmienkach je, že zábezpeka musí byť pripísaná do 10.00 hodiny dňa 16.1.2013. Ale ponuky je možné doručiť vten istý deň až do 15,00 hod...

OTÁZKA :

Je to stanovené preto, lebo niekto, kto má prístup k účtu, môže zistiť, či sa na súťaži zúčastňuje nejaký uchádzač, alebo nie? Prečo v iných súťažiach, zverejnených ministerstvom, mohla byť cena pripísaná až po doručení ponuky, iba v tomto jedinom prípade v Košiciach je to navrhnuté tak, že cena musí byť pripísaná ešte pred termínom, kedy sa majú ponuky doručiť?

KOMENTÁR :

Takáto informácia sa dá bez problémov získať, zneužiť a môže ovplyvniť výšku ponúknutej ceny u preferovaného záujemcu. Ponuku do 15,00 hod. tento záujemca potom, ako vloží o 10,00 hod peniaze na účet, pohodlne pripraví a doručí. Navyše ten, kto dal podmienku pripísania sumy do 10,00 hodiny, vedel, že komerčná banka to nedokáže zrealizovať v daný deň, a preto túto podmienku aj vymyslel. Lebo informáciu o tom, kto ide do súťaže získa minimálne o 1 deň skôr.

 

  • 4. Ponukové konanie neobsahuje informáciu, kedy dôjde k otváraniu obálok a kedy bude súťaž vyhodnotená, čo je vysoko netransparentné.

OTÁZKA :

Je to tak preto, že zadávateľ si necháva zadné dvierka pre prípad, že by zlyhali aj vyššie spomenuté účelovo nastavené „ochranné" podmienky?

KOMENTÁR :

Štandard by mal byť, nie len oznámiť, kedy sa obálky budú otvárať, ale aj umožniť účastníkom byť pri otváraní týchto obálok.

 

  • 5. Podľa zverejnených informácii sa jedná o opakované osobitné ponukové konanie, avšak niekto z histórie na stránke ministerstva obrany vymazal, kedy bola prvá súťaž na daný objekt. Túto informáciu tam nenájdete, ale pri iných budovách tam tie informácie sú.

OTÁZKA :

Je tomu tak preto, lebo niekto nechcel, aby verejnosť o tomto objekte vedela, že bol v minulosti na predaj a že bude nasledovať jeho ďalší predaj?

KOMENTÁR :

Za normálnych okolností nie je žiaden dôvod stiahnuť zo stránky údaje o predchádzajúcich kolách odpredajov a je to absolútne nezvyklé. 

 

Už v jednom z predchádzajúcich blogov som avizoval, že to s tou avizovanou transparentnosťou, „akú sme ešte nevideli", veľmi dlho novému vedeniu ministerstva obrany nevydržalo.

Najprv to bolo pustenie budúceho „víťaza" súťaže o prenájom VOP Nováky do fabriky o štyri mesiace skôr, ako bol umožnený prístup iným uchádzačom, teraz takto šeredne účelovo pokrivený pripravovaný predaj ubytovne v Košiciach.

Túto zmanipulovanú „súťaž" s vopred nastavenými podmienkami pre vybratého uchádzača pokladám za svinstvo.

 

                               Transparentné svinstvo. Svinstvo po glváčovsky.

 

Chcel by som z tohto miesta poďakovať čestnému zamestnancovi, ktorý ma informoval o tomto škandalóznom prípade.

Volá sa...........

Alebo - vlastne nie. Tú radosť tým lumpom nespravím.

Hreje ma pocit, že stále sa na rezorte nachádzajú ľudia, u ktorých sa semienko antikorupčnosti, ktoré sme na ministerstve po mojom nástupe zasiali, uchytilo a vyklíčilo do niečoho, o čom môžu smeráci iba snívať.

Vyklíčilo do morálky a cti.

A vyzývam týmto všetkých čestných zamestnancov, aby ma o každom svinstve informovali. Nech by bolo to svinstvo akékoľvek „transparentné". Vždy zachovám Vašu anonymitu.

Spoločne postupne otvoríme ďalším a ďalším ľuďom na Slovensku oči a spoločne ich presvedčíme, že smeráci sa nezmenili a zlodejina a podvod sú im naďalej blízke a vlastné. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?