Transparentné svinstvo

Autor: Ľubomír Galko | 9.1.2013 o 19:20 | Karma článku: 25,96 | Prečítané:  5639x

Pred niekoľkými dňami v jednej zo svojich nespočetných PR tlačových správ minister obrany Martin Glváč s veľkou pompou oznámil svetu, že pravidlá pri predaji bytov bytovej agentúry rezortu ministerstva obrany /BARMO/ nastavil tak, aby nevznikali žiadne pochybnosti. A má pravdu. Pri ponuke na odpredaj ubytovne, ktorá je predmetom tohto článku, pochybnosti žiadne nevznikajú. Je to nepochybne svinstvo najhrubšieho zrna.

Ministerstvo obrany vypísalo súťaž na predaj ubytovne v Košiciach 04.01.2013.

Pozrime sa na podmienky a trocha ich aj skomentujeme.

 

  • 1. Prehliadka objektu, ktorý sa predáva, je povinná.

OTÁZKA :

Je to stanovené preto, aby predávajúci vedel vopred zistiť, kto chce objekt kúpiť?

KOMENTÁR :

Férové by bolo, ak by tam bola informácia, že vykonať prehliadku sa odporúča. Vyhadzovať uchádzača kvôli tomu, že sa nezúčastní na prehliadke, je neštandardné.

 

  • 2. Zábezpeka, ktorá musí byť zložená, je 100 % primeranej ceny.

OTÁZKA :

Je to stanovené preto, aby to znížilo počet záujemcov kvôli krátkosti času zohnať takú veľkú sumu, a preto, aby iba jeden mohol byť zvýhodnený, a to ten, ktorý dopredu vedel, že ubytovňa sa bude predávať?

KOMENTÁR :

Toto sa nerobí ani pri najlukratívnejších dražbách, napríklad v komplexe Trinity v Bratislave bola cena zábezpeky niekoľko násobne nižšia. Ešte ako-tak fér by bola zábezpeka max 50%.

 

  • 3. Vsúťažných podmienkach je, že zábezpeka musí byť pripísaná do 10.00 hodiny dňa 16.1.2013. Ale ponuky je možné doručiť vten istý deň až do 15,00 hod...

OTÁZKA :

Je to stanovené preto, lebo niekto, kto má prístup k účtu, môže zistiť, či sa na súťaži zúčastňuje nejaký uchádzač, alebo nie? Prečo v iných súťažiach, zverejnených ministerstvom, mohla byť cena pripísaná až po doručení ponuky, iba v tomto jedinom prípade v Košiciach je to navrhnuté tak, že cena musí byť pripísaná ešte pred termínom, kedy sa majú ponuky doručiť?

KOMENTÁR :

Takáto informácia sa dá bez problémov získať, zneužiť a môže ovplyvniť výšku ponúknutej ceny u preferovaného záujemcu. Ponuku do 15,00 hod. tento záujemca potom, ako vloží o 10,00 hod peniaze na účet, pohodlne pripraví a doručí. Navyše ten, kto dal podmienku pripísania sumy do 10,00 hodiny, vedel, že komerčná banka to nedokáže zrealizovať v daný deň, a preto túto podmienku aj vymyslel. Lebo informáciu o tom, kto ide do súťaže získa minimálne o 1 deň skôr.

 

  • 4. Ponukové konanie neobsahuje informáciu, kedy dôjde k otváraniu obálok a kedy bude súťaž vyhodnotená, čo je vysoko netransparentné.

OTÁZKA :

Je to tak preto, že zadávateľ si necháva zadné dvierka pre prípad, že by zlyhali aj vyššie spomenuté účelovo nastavené „ochranné" podmienky?

KOMENTÁR :

Štandard by mal byť, nie len oznámiť, kedy sa obálky budú otvárať, ale aj umožniť účastníkom byť pri otváraní týchto obálok.

 

  • 5. Podľa zverejnených informácii sa jedná o opakované osobitné ponukové konanie, avšak niekto z histórie na stránke ministerstva obrany vymazal, kedy bola prvá súťaž na daný objekt. Túto informáciu tam nenájdete, ale pri iných budovách tam tie informácie sú.

OTÁZKA :

Je tomu tak preto, lebo niekto nechcel, aby verejnosť o tomto objekte vedela, že bol v minulosti na predaj a že bude nasledovať jeho ďalší predaj?

KOMENTÁR :

Za normálnych okolností nie je žiaden dôvod stiahnuť zo stránky údaje o predchádzajúcich kolách odpredajov a je to absolútne nezvyklé. 

 

Už v jednom z predchádzajúcich blogov som avizoval, že to s tou avizovanou transparentnosťou, „akú sme ešte nevideli", veľmi dlho novému vedeniu ministerstva obrany nevydržalo.

Najprv to bolo pustenie budúceho „víťaza" súťaže o prenájom VOP Nováky do fabriky o štyri mesiace skôr, ako bol umožnený prístup iným uchádzačom, teraz takto šeredne účelovo pokrivený pripravovaný predaj ubytovne v Košiciach.

Túto zmanipulovanú „súťaž" s vopred nastavenými podmienkami pre vybratého uchádzača pokladám za svinstvo.

 

                               Transparentné svinstvo. Svinstvo po glváčovsky.

 

Chcel by som z tohto miesta poďakovať čestnému zamestnancovi, ktorý ma informoval o tomto škandalóznom prípade.

Volá sa...........

Alebo - vlastne nie. Tú radosť tým lumpom nespravím.

Hreje ma pocit, že stále sa na rezorte nachádzajú ľudia, u ktorých sa semienko antikorupčnosti, ktoré sme na ministerstve po mojom nástupe zasiali, uchytilo a vyklíčilo do niečoho, o čom môžu smeráci iba snívať.

Vyklíčilo do morálky a cti.

A vyzývam týmto všetkých čestných zamestnancov, aby ma o každom svinstve informovali. Nech by bolo to svinstvo akékoľvek „transparentné". Vždy zachovám Vašu anonymitu.

Spoločne postupne otvoríme ďalším a ďalším ľuďom na Slovensku oči a spoločne ich presvedčíme, že smeráci sa nezmenili a zlodejina a podvod sú im naďalej blízke a vlastné. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner hokejovej reprezentácie a šéf zväzu diskutovali spolu v mimoriadnej relácii TV Markíza.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?