Ako sa chceli smeráci z krízy preinvestovať

Autor: Ľubomír Galko | 26.4.2013 o 9:15 | Karma článku: 23,83 | Prečítané:  12546x

Pred pár dňami sme sa dozvedeli, že vláda Smeru ide dotovať „obrovskú investíciu" vo Vranove. Spoločnosť, ktorá údajne zamestná 390 ľudí. Neznáma spoločnosť s.r.o., Grandwood holding, ktorá má dostať tento štedrý sponzoring, má základné imanie 5 tisíc eur.  Robert Fico a Tomáš Malatinský chcú teda darovať na podnikanie bez rizika spoločnosti bez minulosti 21,3 milióna eur! Nie, nie, mýlite sa, to nie sú ich osobné úspory, to sú naše peniaze, priatelia.

V máji 2011 bola založená v Košiciach firma BB star a už na na Mikuláša bola prevedená na dvoch občanov českej národnosti a jedného Nemca s tureckým pôvodom.

V súčasnosti je sídlo firmy vedené na adrese obyčajného paneláku v strede obytného sídliska v Košiciach.

O takmer rok na to - 21.9.2012 - spoločnosť podpísala zmluvu s mestom na prenájom pozemku s rozlohou 78tis m2 za 1€/m2/rok. Podmienkou na začatie užívania však bolo, že im musí byť schválená dotácia. Zároveň má spoločnosť predkupne pravo po 12-tich rokoch parcelu kúpiť za cenu jedného eura!

Podotýkam, že 1 euro bude stáť celá parcela, celých 78 tisíc m2, nie je to cena za jeden m2.

Potom veci nabrali rýchly spad - 27.12.2012 bol podpísaný dodatok k zmluve o úprave termínov (predĺženie), 15.2.2013 bola celá vládna suita vo Vranove, 12.3.2013 bola podaná žiadosť o štátnu pomoc na ministerstve hospodárstva.

21 miliónov pre firmičku sídliacu v košickom paneláku na vytvorenie 390 pracovných miest za 4 roky.

Toto sa nedá nazvať inak ako drevený smerácky tunel.

Keď sme pred niekoľkými dňami upozornili na túto zvrhlosť, podporovanú vládou SR a kritizovali sme takúto mravnú absurdnosť a do neba volajúcu diskrimináciu našich domácich podnikateľov, ktorí dlhé roky pôsobia na trhu a žiadne stimuly nedostanú, očakávali sme, že sa predstavitelia strany Smer vyjadria.

Miesto nich zaujala stanovisko spoločnosť, ktorá sa v reakcii ohradila voči „zavádzaniu" a tvrdila, že jej projekt bol schválený alebo pripravený na schválenie počas vlády Ivety Radičovej. Túto lož sme vyvrátili okamžite. Spoločnosť počas našej vlády obdržala iba tzv. akceptačný list, v ktorom sa potvrdzuje, že má dobre vyplnené formuláre a podklady a môže sa skúsiť o stimuly uchádzať. Tento list dostáva každý uchádzač, čo splní formality. Stimuly, samozrejme, nie.

V priebehu pár dní sa však začali vynárať ďalšie, mimoriadne zaujímavé skutočnosti.

Ešte je potrebné uviesť, že spoločnosť Grandwood, ktorá sa vraj zaoberá alebo bude zaoberať spracovaním dreva pre lodiarsky priemysel, má uvedeného ako dodávateľa Štátne Lesy SR. Pričom predpokladá výrobnú kapacitu 6 až 10 tisíc m3 plastifikovaného dreva a 70% produkcie chce vyvážať.

Štátne lesy sú ovládané stranou Smer. V júli 2012 bol vymenený nielen generálny riaditeľ, ale aj všetci riaditelia odštepných závodov. Všade nastúpili nominanti strany Smer. Ministerstvo životného prostredia vedie Peter Žiga, ktorý vlastní firmu Taper, ktorá sa zaoberá predajom dreva.

Trend vývozu dreva je katastrofálny. Pritom slovenské drevárske firmy sa nevedia ku drevu dostať. Štátne lesy majú podpísané dlhoročné kontrakty s niekoľkými vyvolenými firmami, ktoré kupujú od nich 1/3 produkcie. Je verejným tajomstvom, že časť z nej vyvážajú do zahraničia a časť doslova priekupníckym spôsobom s cca 10% maržou predávajú domácim firmám a tieto takto zdierajú. A štátne lesy dodávky domácim odberateľom neustále znižujú...

Na nás sa obrátila domáca , slovenská firma, z okresu ešte s výrazne vyššou nezamestnanosťou, než aká je vo Vranove. Táto firma zamestnáva 40 ľudí a pracuje na dve zmeny. Chcela by robiť na tri zmeny ale nemôže. Prečo? LEBO NEMA DREVO!

A preto nás zaujímali otázky.

Ako má vyriešené dodávky dreva od štátnych lesov, ovládaných nominantmi Smeru, spoločnosť  Grandwood? Má ich garantované? A ak áno, za rovnako férových podmienok ako domáci odberatelia? Ale aké to sú, keď tí sa k drevu nevedia dostať. Alebo bude spoločnosť nakupovať drevo od priekupníkov? Preverovalo ministerstvo pri priznávaní stimulov tieto skutočnosti?

Očakávali sme, že minister Malatinský  zodpovie tieto otázky. Nestalo sa tak.

Pozreli sme sa bližšie aj na dotyčný „panelák". Byt, v ktorom firma sídli, je vo vlastníctve konateľa Grandwoodu - Stanislava Lakatoša. Čo je však mimoriadne zaujímavé, rovnaké meno - Stanislav Lakatoš - nesie aj osoba, ktorá v roku 2004 v ČR bola jedným zo šiestich zakladateľov nadácie Smer a je zároveň aj v dozornej rade tejto nadácie.

Vzhľadom k tomu, že v Čechách uvádza obchodný register aj dátumy narodenia, zistili sme, že Stanislav Lakatoš - zriaďovateľ nadácie Smer, má ten istý dátum narodenia ako konateľ spoločnosti Grendwood a zároveň majiteľ spomínaného panelákového bytu. Tu sme dátum narodenia vyčítali zasa z listu vlastníctva na predmetný byt.

Dátumy narodenia sú rovnaké.

Pokiaľ ide o nadáciu Smer, na internete v podstate okrem oficiálnych registrov, nijako nefiguruje. Nespomína sa v článkoch, správach, nemá ani vlastný web, nikde uvedený žiaden telefonický kontakt.

Ako jeden z predmetov činnosti má uvedený rozvoj česko-slovenských vzťahov.

 

Tak si to zhrňme.

Vláda jednej strany - Smeru, a teda aj minister hospodárstva, ktorý ma investičné stimuly v rukách -  samozrejme, smerák.

Minister životného prostredia - nominant strany Smer, obchodujúci s drevom.

Štátne lesy SR plus ich odštepné závody - komplet politickí nominanti Smeru.

Konateľ spoločnosti, štedro obdarovanej stimulmi vládou Smeru - zakladateľ českej nadácie Smer.

Nie je toho Smeru tu už nejako veľa? Ešte stále nám tu chce niekto tvrdiť, že všetko je iba náhoda a všetko od a po z bolo s kostolným poriadkom?

My v SaS na náhody neveríme. Máme podozrenie, že sa pozeráme do dreveného tunela s viacerými východmi, pričom každý jeden vedie do Smeru.

A preto sme očakávali odpovede na otázky, ktoré sme vzniesli.

Spoločnosť Grandwood sa odmietla k prepojeniu svojho konateľa na českú nadáciu Smer vyjadriť.

Strana Smer najprv tvrdila, že nevie o žiadnej českej nadácii Smeru. Keď vyplávalo na povrch, že vo výročnej správe českej nadácie Smer z roku 2007 sa píše, citujem : „Nadace Smer vznikla se souhlasem slovenské politické strany SMER - SD, která považuje založení, cíle a činnost Nadace v České republice za vysoce užitečnou a prospěšnou", smeráci zmenili rétoriku a už len „odmietli politické prepojenie".

Pred pár dňami vyšli najavo ďalšie neuveriteľné skutočnosti. Údajné veľmi dobré zázemie firmy - to, že firma patrí do silnej tureckej podnikateľskej skupiny Yesim Textil - sa ukázalo ako vymysel. Zistili to HN, ktoré Turkov kontaktovali.

Firma v oficiálnej odpovedi, tento dôležitý údaj, ktorý s pravdepodobnosťou, hraničiacou s istotou, zohral výraznú úlohu pri pridelení investičných stimulov, označila za omyl (!!!)

Aby toho ešte nebolo dosť, v žiadosti o stimuly je uvedené, že medzi hlavných odberateľov Grandwoodu majú patriť spoločnosti Taskinlar Gemi Sanayi v Ticarete v Turecku, Hoffmann Generalvertretungen vo Švajčiarsku a poľský Metalchem.

Poľský Matalchem sa však zameriava na výrobu strojov pre chemický priemysel, s lodiarskym priemyslom nič nemá. Švajčiarsky Hoffmann Generalvertretungen  je od roku 1998 v likvidácii. A tureckú spoločnosť vlastní otec manželky tureckého konateľa firmy Ridvana Serbesa.  Navyše Turci majú na svojich internetových stránkach uvedené neexistujúce telefonické kontakty. A podĺa vyjadrenia asistentky generálneho konzula SR v Istanbule, ktorá tlmočila stanovisko Obchodnej a priemyselnej komory v meste Sinop, táto firma momentálne nie je aktívna, to znamená, že vôbec nevyrába. Tieto skutočnosti opäť zistili HN-ky.

A v posledných dňoch vyskakujú ďalšie a ďalšie nezrovnalosti. Konateľ firmy najnovšie o sebe tvrdí, že pôsobí v energetickom podniku International Partners Energj Yatirim Dansimanlik. Firmu však nikde na internete nie je možné nájsť. Pán turecký podnikateľ vraj podniká aj v chemickom priemysle. Jeho meno figuruje v nemeckej chemickej firme Carboil Performance Polymers GmbH, ktorá má uvedené ako sídlo priemyselný park Gersthofen. Avšak takáto firma podľa hovorkyne príslušného priemyselného parku sa tam vôbec nenachádza.

„Investíciu" podľa najnovších zistení spochybnila aj štátna investičná agentúra SARIO vo svojom posudku, v ktorom mimo iného uviedla : „Nedostatočné skúsenosti žiadateľa s priemyselnou výrobou a s riadením veľkých podnikateľských projektov môžu zvyšovať riziko, že projekt bude neúspešný."

A Róbert Fico a Tomáš Malatinský, naši smerácki bojovníci proti kríze? Ako vám teraz znejú Ficove reči, že z krízy sa treba preinvestovať? Svoju slávu v bielych košeliach pred kamerami na východe si už užili. Miesto toho, aby sa pred tie kamery postavili znova a chlapsky si priznali, že celú „pomoc" Vranovčanom spackali a idú to dať celé urýchlene do poriadku, zahájili bobríka mlčania.

Ono to môže byť totiž celé inak. Tie vyššie uvedené prepojenia, ako aj všetky pozície v tomto smeráckom škandále vyvolávajú oprávnené podozrenie, že bol naozaj odhalený pripravený drevený tunel s viacerými východmi, vedúcimi k Smeru. Nie taký, ako ten pamätný 800 metrový medzi Vyšným Nemeckým a Užhorodom, cez ktorý pašovali pašeráci cigarety. Ale taký, v ktorom sa chodí v bielych košeliach - jednoducho smerácky.

Pekné svinstvo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?