Nad smeráckym tunelom sa zmráka

Autor: Ľubomír Galko | 12.6.2013 o 20:27 | Karma článku: 28,99 | Prečítané:  8558x

Je tomu niekoľko týždňov, čo som dal na špeciálnu prokuratúru trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu subvenčného podvodu. Všetko totiž nasvedčuje tomu, že smeráci a im spriaznené osoby sa chceli preinvestovať z krízy skutočne obdivuhodným spôsobom. Pomocou podvodov a klamstiev si uliať z peňazí nás všetkých viac ako 21 miliónov eur. Pred pár dňami mi prišiel list z prokuratúry, že moje oznámenie posunuli na Národnú kriminálnu agentúru. A teraz Hospodárske noviny zverejnili ďalšie pozoruhodné informácie.

Len krátke zhrnutie, o čo v prípade Grandwood presne ide :

Vláda Smeru sa rozhodla dotovať „investíciu" vo Vranove. Neznámej panelákovej spoločnosti, bez minulosti, so základným imaním 5 tisíc eur, odklepla štedrý sponzoring. Neskôr sa ukázalo, že firme veľmi podozrivo vyšlo v prospech aj mesto pri nájomnej zmluve a predkupnom práve na parcelu s rozlohou 78 tisíc m2 za 1 euro, že k úspešnému podnikaniu by potrebovala špeciálne podmienky od Štátnych lesov, ovládaných smeráckymi nominantami, atď...

Mimoriadne mrzuté pre smerákov muselo byť aj neskoršie odhalené prepojenie spoločnosti na českú nadáciu Smer.

Avšak oveľa závažnejšie skutočnosti vyšli najavo neskôr. Spoločnosť neuvádzala v žiadosti pravdu o tom, že patrí do silnej podnikateľskej skupiny. Ba dokonca aj hlavní odberatelia, uvedení v žiadosti, sa ukázali ako buď v likvidácii alebo fungujúci úplne v inom odvetví hospodárstva ako sú produkty, ktoré im Grandwood chcel údajne dodávať a podobne.

Investíciu spochybnila aj štátna investičná agentúra Sario.

Nazbieralo sa toho toľko, že som sa rozhodol podať vyššie spomenuté trestné oznámenie.

Kto by mal záujem o podrobnosti, link na predošlý článok je tu.

 

A teraz k novým zisteniam HN. Tieto majú v rukách list, v ktorom sa britská banka zaručuje za Grandwood. Podľa ich vyjadrenia ide o podvod.

Ide o list britskej HSBC, adresovaný slovenskej Tatra banke z marca minulého roku. Briti v ňom mali potvrdiť, že sú pripravení, ochotní a schopní vydať 50-miliónovú bankovú záruku v prospech Grandwoodu. Avšak HSBC tvrdí : „My sme žiadny podobný list neposlali. Ide o podvod. Vec sme posunuli nášmu tímu, ktorý sa zaoberá podvodmi". Takto reagovala hovorkyňa HSBC.

Pointou je, že práve bankovú garanciu v hodnote 50 miliónov eur mala spoločnosť v minulosti predložiť ministerstvu hospodárstva na dôkaz toho, že má vlastné zdroje na prefinancovanie investície. S tým totiž mala spoločnosť problém u agentúry Sario.

Minister hospodárstva Malatinský stále čuší a „preveruje". Ono to tým smerákom vždy akosi dlho trvá, keď to vyzerá, že už sú „many doma" a vznikne nejaký problém, resp. sa niekto začne v tom špárať. Veď verejnosť má možnosť sledovať, čo smeráci vyvádzajú pri tunelovaní VSS, ktoré sa v uplynulých týždňoch prevalilo.

Som presvedčený, že prípad Grandwood nie je ten prípad, v ktorom by malo ministerstvo rozhodnutie o stimuloch len zrušiť, ale je to prípad, ktorý by mal mať aj trestnoprávnu dohru. Možno by sme sa dočkali aj toho, že nejaký biely koník zašvitorí aj smerom k (S)meru.

Zmráka sa - a ja budem prípad naďalej sledovať. Možno sa raz vyčasí. Veď už by bolo načase, aby vyšlo slnko.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?