Dal som spraviť prieskum. SaS je s 13% najsilnejšia opozičná strana

Autor: Ľubomír Galko | 29.6.2013 o 21:31 | (upravené 29.6.2013 o 21:54) Karma článku: 18,91 | Prečítané:  14735x

Ak by sa konali parlamentné voľby v sobotu 22.6.2013, vyhrala by ich strana Smer s 53%. Druhou najsilnejšou stranou by bola strana SaS s 13%. Do parlamentu by sa dostali ešte  nasledujúce strany: SDKÚ 10%, Most - Híd 10%, KDH 6%. Pred bránami parlamentu by zostali NOVA so 4% a OĽaNO s 3%. Podpora ostatných strán by nepresiahla hranicu 1%. Telefonický prieskum sa uskutočnil v dňoch 13.-18.6.2013 na vzorke 500 respondentov.

Toľko suchá správa z prieskumu, ktorá je porovnateľná s tým, čo naše agentúry poskytujú médiám. Krvopotne sa totiž všetky bránia transparentnému zverejňovaniu aspoň trocha podrobnejších informácií o svojich prieskumoch. Kto si ich objednal, resp. platil, aká bola vzorka respondentov, aká bola použitá metodika. A bránia sa aj zverejniť tieto dôležité informácie - aké boli konkrétne otázky v prieskume a aké bolo ich poradie.

Nezainteresovaný „okoloidúci" SaSkár by bol nadšený a naplnený optimizmom (aj keď výsledok Smeru určite zamrazil). Musím ho však schladiť a upriamiť jeho pozornosť na otázky, ktoré sme v prieskume zadali. Tu sú pekne po poradí:

 

1) Ako hodnotíte činnosť podpredsedu SaS a exministra obrany Ľubomíra Galka, ktorý sa snaží neustále bojovať voči korupcii, napríklad aktuálne odhaliť pozadie tunelovania vo vojenskej spravodajskej službe?

Ponúknuté odpovede : Pozitívne - Negatívne - Neviem posúdiť

 

2) Pokladáte podpredsedu SaS a exministra ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, Jozefa Mihála, za odborníka na dane a odvody?

Ponúknuté odpovede : Áno - Nie - Neviem posúdiť

 

3) Kde by bol podľa vás predseda SaS, Richard Sulík, platnejší pre Slovenskú republiku?

Ponúknuté odpovede : V Európskom parlamente - V slovenskom parlamente - Neviem posúdiť

 

4) Koho by ste volili, ak by sa voľby do NR SR konali v túto sobotu a kandidovali by nasledujúce politické strany?

Ponúknuté odpovede :  SaS - Smer-SD - Most- Híd - SDKÚ - DS - OľaNO - KDH - NOVADO - HZDS - SNS - Inú stranu - Volieb by som sa nezúčastnil

 

5) Koho by ste volili, ak by sa prezidentské voľby konali v túto sobotu a kandidovali by nasledujúci kandidáti?

Ponúknuté odpovede : Peter Osuský - Robert Fico - Andrej Kiska - Radoslav Procházka - Ján Čarnogurský - Pavol Hrušovský

 

Odpovede na otázky č.1-3 a č.5 využijeme pre potreby SaS, niektoré výsledky boli pre nás veľmi zaujímavé, ba až prekvapujúce. Napríklad v tom, že dosť veľa voličov Smeru víta, že sa „rýpem" v tunelovaní VSS (možno sú koniec - koncov aj radi, že tých ich lumpov niekto kontroluje a naháňa) a paradoxne, voličom SDKÚ sa to až tak veľmi nepáči (ktovie prečo). Alebo že až 80% všetkých respondentov si myslí, že Richard Sulík je platnejší v slovenskom parlamente a len 20% by ho radšej videlo v EP a podobne.

Čo je však dôležitejšie, je to, že sa mi ukázalo, to čo som tušil už dávno. Vhodnou skladbou otázok a ich poradím je možné významne ovplyvniť prieskum v prospech jednej alebo viacerých politických strán a tým sa snažiť ovplyvniť verejnú mienku. Tak, ako tomu bolo v tomto prípade v prospech SaS (a zrejme mierne aj v prospech Smeru, lebo veľa "antisasáckych respondentov" pri týchto tendenčných SaS - otázkach rovno povedalo, že budú voliť Smer, ktorý bol v možnostiach odpovede uvedený hneď za SaS a ani nečakali na ďalšie možnosti). Nepochybujem, že ak by sme aj použili vzorku 1.000 alebo aj 2.000 respondentov, výsledky by sa veľmi nelíšili od týchto. Ani najväčší optimista dnes nebude tvrdiť, že SaS má v súčasnosti 13%-né preferencie.

 

Záver :

Pokiaľ sa agentúry budú aj naďalej zdráhať zverejniť podrobnosti o svojich prieskumoch, nedôvera k nim sa bude prehlbovať naďalej, až sa dostane do štádia, že sa znedôveryhodnia úplne a môžu to celé zabaliť.  Niečím podobným prešli ratingové agentúry.

Za uletené a tendenčné prieskumy pokladám aj tentotento. Oba od tej istej agentúry - MVK. Ten prvý bol vlastne spúšťačom, prečo som sa rozhodol dať spraviť vyššie uvedený telefonický prieskum. Pozadie MVK slušne zhrnul jeden bloger už predo mnou, a tak sem dám len tento link na jeho blog. Veľmi dobrý blog o prieskumoch publikoval svojho času aj druhý bloger - je na tomto linku.

Želám pozorné čítanie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?