Na obrane sa znova kradne

Autor: Ľubomír Galko | 30.7.2013 o 16:03 | (upravené 30.7.2013 o 16:25) Karma článku: 29,06 | Prečítané:  7291x

„Taký transparentný rezort ste ešte nevideli." To bola jedna z prvých viet, ktoré vyhlásil smerák Martin Glváč po svojom ustanovení do funkcie ministra obrany. Mal pravdu. Mnohí z nás sme totiž ešte nevideli také transparentné vyhadzovanie peňazí von oknom, deformovanie a ohýbanie zákonov, aké sa deje na rezorte obrany teraz, a to všetko len preto, „lebo zákon to umožňuje".

Viacerí si určite pamätáte tú okrídlenú vetu, ktorú používal Jaroslav Baška s vyplašenou tvárou pri každej odhalenej zlodejine, na ktorú sme mu došli - motorové člny bez motorov, modernizácia vrtuľníkov po životnosti, tempestované počítače bez príslušenstva, paušálne vyplácané náhrady za IT zásahy, ktoré nebolo treba vykonávať.

"Lebo nám to zákon umožňoval..."

Dnes sa nakupujú luxusne aerotaxiky za 10 miliónov bez tendra a od sprostredkovateľa, sídliaceho niekde v zubnej ambulancii, odpredávajú sa ubytovne vopred vybraným uchádzačom, prenajímajú sa vojenské podniky vopred vybraným nájomcom, objednávajú sa pochybné a nepotrebné monitoringy u smeráckej exhovorkyne.  Glváč kryje zločin tunelovania VSS a vrátilo sa aj drancovanie rezortu cez obľúbené uzatváranie navýšených a predražených dodatkov na externé upratovanie. Je toho skrátka veľa.

To, čo si však Martin Glváč a jeho smerácka suita dovolili teraz, je až tragikomické.

V roku 2009 zorganizovalo ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka na mieru ušitý tender na plynové masky pre políciu a ozbrojené sily v sume viac ako šesť miliónov eur.

Špecialisti z generálneho štábu MO požadovali v čase tvorby súťažných podmienok minimálne zorné pole 70 percent (overuje sa podľa európskej normy EN 136). Konečné znenie súťažných podkladov Kaliňákovci však upravili na neuveriteľných 90 percent a viac(!). Predchádzajúci minister obrany Baška na túto absurditu nereagoval. Rozdiel v ponúkaných cenách bol enormný a touto úpravou prišlo k navýšeniu nákupnej ceny o 150 percent. Takýto bol rozdiel medzi najnižšou ponukou - 156 eur za kus, ktorá bola zo súťaže vyradená (kvôli minimálnemu zornému poľu, aké vojaci nepožadovali) a najvyššou - výhernou ponukou - 390 eur za kus. Rezort  obrany dovtedy zakúpil 767 súprav ochranných masiek a na základe vyššie uvedeného tendra mal v pláne do roku 2014 nákup ešte 7 000 takýchto masiek. Kšeft bol v tom čase naplánovaný až do ďalších volieb.

Keď som sa dozvedel tieto a ešte aj iné závažné fakty, zakázal som plniť rámcovú zmluvu, ktorá bola uzavretá s víťazom tohto „tendra". S tým, že ak vojaci budú potrebovať ďalšie masky, vypíšeme súťaž novú s novou špecifikáciou, aby sa dosiahla najvýhodnejšia cena a aby sa na súťaži mohol zúčastniť čo najširší okruh dodávateľov. Vojaci aj úradníci môj príkaz dodržali. Keďže až do môjho odchodu neprišla z Ozbrojených síl požiadavka na nákup nových masiek, nová súťaž v tom čase nebola zrealizovaná.

Skoro som odpadol, keď sa ku mne v týchto dňoch dostala informácia, že sa Glváčovci vrátili k  pôvodnej rámcovej zmluve z roku 2009 a idú veselo nakupovať ďalších cca 2.000 masiek za šialené ceny zo šialeného tendra. K nim cca 2.000 káps a skoro dvakrát toľko filtrov za bohvie aké ceny, keď samotné masky sú také brutálne drahé.

Buď sú tak drzí, že si myslia, že si môžu dovoliť úplne všetko, alebo sa cítia tak silní, že nás všetkých majú úplne na háku. Jedna aj druhá možnosť je veľmi zlá.

O tom, že Martin Glváč by sa mal svinským krokom pratať z rezortu, je dnes už zbytočné sa rozpisovať. Tých dôvodov je už za batoh. Doba prvej Ficovej vlády, keď sa rezort obrany bezostyšne pľundroval a drancoval, je teda späť a ani to tak dlho netrvalo.

Pri posúdení vyčíňania Bašku a Glváča vidím len tento jediný rozdiel. Zatiaľ čo sa nasadená bábka a nemehlo Baška pri každej prichytenej a vykričanej smeráckej zlodejine aspoň tváril ako vystrašený jelimánek, žonglér s pozemkami Glváč si so svojim plechovým ksichtom nechá všetku špinu vždy po tvári v pohode stiecť, a potom s arogantným úsmevom povie : „Aj tak je to len mediálna kačica". A veselo odkráča neohrozene tunelovať ďalej.

V ostatnom, teda v plnení poverenia vybieliť z rezortu, „v súlade so zákonom", všetko, čo nie je prišraubované, sú totiž úplne rovnakí.

Veď áno, sú z toho istého klanu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?