reklama

Od mafie k policajtom

Množstvo ľudí na Slovensku pobúril tento článok v Plus 7 dní, v ktorom údajný člen podsvetia Jozef Drag o sebe tvrdí, že bol policajtom a do Policajného zboru bol prijatý so súhlasom, resp. za asistencie ministra vnútra Roberta Kaliňáka. A nielen to, hovorí o páchaní trestnej činnosti nielen seba samého, ale aj o páchaní trestnej činnosti vysokých policajných dôstojníkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (65)

Pred niekoľkými dňami som tu písal, že sme v SaS zriadili status „Priateľ slobody" a chceme sústrediť ľudí, ktorí sú ochotní spolu s nami bojovať za slobodu. Bez toho, aby sa stali straníkmi. Písal som, že sloboda nie je niečo automatické, na čo máme nárok. Ak si ju nebudeme strážiť, budú nám z nej (ekonomickej aj osobnej) kúsok po kúsku „odkrajovať". Takýto kúsok slobody nám odkrojili aj 23.10.2007.

V tento deň totiž parlament schválil novelu zákona 73/1998 o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru /PZ/. V paragrafe 14 je zadefinované, kto môže byť policajtom. Zacitujem odsek 1 :

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

(1) Policajtom môže byť štátny občan Slovenskej republiky starší ako 18 rokov, ktorý o prijatie písomne požiada, a

a) je bezúhonný,

b) je spoľahlivý,

c) spĺňa stupeň vzdelania určený na výkon funkcie, do ktorej má byť ustanovený alebo vymenovaný,

d) je zdravotne, telesne a duševne spôsobilý na výkon služby,

e) ovláda štátny jazyk,

f) má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,

g) ku dňu prijatia do štátnej služby nie je členom politickej strany alebo politického hnutia,

h) je spôsobilý na právne úkony v plnom rozsahu,

i) ku dňu prijatia do štátnej služby skončí činnosti, ktorých vykonávanie je zakázané podľa § 48 ods. 6 a 7.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V ďalších odsekoch sa definuje, ako sa jednotlivé požiadavky preukazujú (odpis z registra trestov, čestné vyhlásenie a podobne).

Spomínanou novelou bol však do tohto paragrafu pridaný bod 8 v nasledujúcom znení, citujem :

„Minister môže výnimočne prijať občana do služobného pomeru na plnenie úloh na úseku kriminálneho spravodajstva,aj keď nespĺňa podmienky uvedené v odseku 1 písm. a) až d) a f)."

To znamená, že od 1.1.2008, odkedy vstúpila novela do platnosti, sa môže policajtom na úseku kriminálneho spravodajstva stať hocikto. Zločinec, narkoman, alkoholik, psychopat. V čase prijatia novely bol ministrom vnútra Robert Kaliňák.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Som presvedčený, že poslanci, keď tento zákon schvaľovali, nemali na mysli to, že do PZ budú prijímaní takíto ľudia. Dokážem pochopiť, že slovenská polícia potrebuje dobrého analytika a ten nedokáže zabehnúť 100 m v predpísanom limite alebo teoreticky nevládze behať vôbec, lebo má chorú chrbticu. Alebo má len strednú školu (ale je šikovný, má vedomosti a dlhoročnú prax) a na funkciu, na ktorú má byť prijatý, sa požaduje VŠ. V takomto a podobných prípadoch tú ministerskú výnimku dokážem pochopiť.

Avšak chcem predpokladať, že poslanci nemali v úmysle vložiť do rúk ministra vnútra, ktorý je momentálne v kresle, takú obrovskú moc, aby tento mohol zaplieniť policajné rady členmi podsvetia, mafiánmi a ľuďmi s kriminálnou minulosťou. Zločincami, ktorí využijú tento status policajta, aby sa tvárili, že pomáhajú odhaľovaniu trestnej činnosti (alebo tak naozaj aj v niektorých prípadoch robili) a popritom sami páchajú trestnú činnosť. Ba dokonca za spolupráce aktívnych policajtov. Zaplienenie PZ takýmito ľuďmi, nech by sa tak udialo za účelom dosiahnutia akéhokoľvek ušľachtilého cieľa, je v slobodnej krajine niečo nehorázne a neprípustné. Ako sa majú cítiť čestní a slušní policajti, keď nevedia, čo majú za kolegov a ktorému kolegovi majú veriť?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chatrné vysvetľovanie Roberta Kaliňáka, „že na úspešný boj s organizovanými skupinami je treba niekoho, kto je schopný sa do nich infiltrovať a v spolupráci s políciou ich tak vie rozkladať a že je ťažké nájsť človeka, ktorý sa dokáže do mafiánskych štruktúr dostať a nemať tam záznam v registri trestov", stojí na vode.

Vo svete to je totiž úplne naopak. Ak chce polícia použiť na infiltráciu do štruktúr organizovaného zločinu policajta, vytvorí spoľahlivému a bezúhonnému špičkovému policajtovi legendu, falošnú identitu a všetko s tým spojené, nechá ho prípadne aj „akože" odsúdiť aj uväzniť. A nechá ho infiltrovať sa do štruktúr podsvetia, z ktorých potom s políciou naďalej spolupracuje.

Nespochybňujem špecifické prípady spolupráce polície a závadových osôb, ale na to sú úplne iné inštitúty - osoby, konajúce v prospech PZ (tzv. informátori) alebo agenti (v zmysle trestného poriadku). V ani jednom prípade nie je však zúčastnená závadová osoba prijatá do služobného pomeru PZ(!!!). Sú to nepolicajti. Pri nasadení agenta treba navyše návrh prokurátora a súhlas sudcu, ktorí skúmajú dôvody tohto nasadenia, takže je to pod kontrolou.

Taktiež Kaliňákove tvrdenie, že závadové osoby s danou ministerskou výnimkou, sú „len legalizanti" a nie „klasickí" policajti, je zavádzajúce. Aj hovorkyňa PZ, dáma na priehradke pri pasoch alebo pán na vrátnici (ak sú v služobnom pomere príslušníka PZ) sú policajti a tiež nezastavujú vodičov v premávke alebo nezabezpečujú verejný poriadok. Aj legalizanti sú v zmysle zákona policajti.

Sú platení z našich daní, majú nárok na výsluhové dôchodky a iné benefity. Je choré, ak niekto pôsobí napríklad 15 rokov ako člen podsvetia, pácha trestnú činnosť, a potom sa stane z neho policajt, ktorý má nárok na toto všetko.

Inicioval som mimoriadny brannobezpečnostný výbor k tejto záležitosti. Bol som nemilo prekvapený jeho priebehom, laxnosťou a nezáujmom väčšiny poslancov o tieto závažné veci. Akoby ich to nezaujímalo - akoby si s tým nechceli „páliť prsty". Chcel som vykonať poslanecký prieskum na policajnom prezídiu a ministerstve vnútra, aby som sa dozvedel, koľko je takýchto prípadov a aj ďalšie dôležité informácie, súvisiace s týmto prípadom. Žiaľ, nebol mi umožnený.

Musím konštatovať, že napriek doteraz často vzornej spolupráci s bývalým ministrom vnútra a terajším opozičným poslancom Danielom Lipšicom som nenašiel v tejto záležitosti pochopenie ani uňho. Je pravdepodobné, že na túto konkrétnu problematiku máme opačný názor.

Preto som sa rozhodol interpelovať Roberta Kaliňáka a požiadať ho o zoznam ľudí, ktorí boli, od 1.1.2008 až doteraz prijatí na túto ministerskú výnimku do PZ, a to aj s dôvodmi, prečo im bola udelená - čo nespĺňali. Tak by sme mohli získať obraz o všetkých troch vládach. Nepotrebujem mená, pozície ani nič podobné, čiže informácia nebude v utajenom režime. Bude však veľmi dobrým vodítkom, aby verejnosť videla, v akom stave máme PZ, či sú podobné prípady, aké popisuje Jozef Drag, za posledných 5 rokov bežnou praxou alebo sú to skôr výnimky. V závislosti od informácii, ktoré obdržím, podniknem ďalšie kroky.

Zároveň predložíme, aj s kolegom z brannobezpečnostného výboru, Richardom Vašečkom z OĽaNO na rokovanie NR SR novelu zákona 73/1998 o štátnej službe príslušníkov PZ, ktorá bod a), b) a časť bodu c) z ministerskej výnimky vypustí. To znamená, navrhneme, aby minister nemohol dať výnimku osobám, ktoré nie sú bezúhonné, spoľahlivé alebo duševne spôsobilé vykonávať funkciu príslušníka PZ. Právnici skúmajú možnosť, či je možné navrhnúť novelu aj tým spôsobom, aby tí, ktorí boli na základe takto udelenej výnimky za posledných 5 rokov do PZ prijatí, museli z PZ, po jej schválení, odísť. Ak dospejú k tomu, že je to možné, spravíme to a dáme poslancom NR SR možnosť PZ vyčistiť od plevelu, ktorý tam môže byť.

Na záver sa dotknem ešte spomínanej slobody. Každý prienik organizovaného zločinu do štruktúr PZ za aktívnej asistencie štátu, je vážnym zásahom do osobných slobôd. Do osobných slobôd tých policajtov, ktorí boli do služobného pomeru prijatí po splnení tvrdých podmienok, ktoré zákon vyžaduje. A vstúpili doň z presvedčenia, že služba v PZ je ich poslaním pomáhať a chrániť ľudí na Slovensku, odhaľovať zločiny a zabraňovať im - možno niekedy aj s nasadením vlastného života.

To čo popisuje Jozef Drag, je fatálne zlyhanie štátu, ktoré v slobodnom a demokratickom Slovensku nesmie mať svoje miesto.

Ľubomír Galko

Ľubomír Galko

Bloger 
  • Počet článkov:  177
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Exminister obrany a bývalý poslanec NR SR. Mojim tvrdým bojom proti korupcii som sa stal vážnym problémom a nepriateľom pre mnoho nečestných ľudí, vrátane politikov, naprieč celého politického spektra, ktorí sa snažili parazitovať na systéme. Nikdy mi nešlo o koryto, ale pokiaľ bude možnosť, budem stále ťať do živého a odkrývať zlodejiny. Pretože si myslím, že to stále má zmysel. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu