Kvíz: Na aký tunel majú špióni dostať viac?

Autor: Ľubomír Galko | 1.12.2013 o 20:55 | (upravené 1.12.2013 o 21:39) Karma článku: 26,02 | Prečítané:  4022x

Nedávno sme boli svedkami nevídaného škandálu, keď sa prevalilo to, že počas prvej Ficovej vlády bola tunelovaná Vojenská spravodajská služba /VSS/ jej vysokými dôstojníkmi. Minister Glváč namiesto toho, aby okamžite konal a dôstojníkov podozrivých z ťažkého zločinu, postavil mimo službu, urobil pravý opak. Zločin prikryl, umožnil im likvidovať prípadné dôkazy a zahladiť stopy. Dodnes podozrivých dôstojníkov necháva pôsobiť na vrcholných pozíciách v službe. Veď áno, sú to jeho nominanti. Vytunelované peniaze sú teda fuč a potrestanie vinníkov je v nedohľadne.

Z tohto uhla pohľadu je totálnym škandálom, že rozpočet vojenskej tajnej služby ide hore akoby sa nechumelilo, presnejšie netunelovalo. Po poriadku. Koncom decembra minulého roka minister Glváč vyhlásil, že zlúčením Vojenského obranného spravodajstva /VOS/a Vojenskej spravodajskej služby /VSS/ bude dosiahnutá úspora 19% rozpočtu Vojenského spravodajstva /VS/. Skutočnosť je dnes taká, že namiesto sľubovanej 19% úspory, ktorá mala od 1.1.2014 byť dosiahnutá, je pre VS navrhnuté zvýšenie o neuveriteľných takmer 15% (!). Spolu je to o takmer 35% viac - oproti prísľubu Martina Glváča. A porovnateľná suma je navrhnutá aj na roky 2015 a 2016. Takže ani tam žiadna úspora.

Nemôžem uvádzať absolútne sumy, aby som neporušil zákon o utajovaných skutočnostiach. Sú to však milióny a milióny eur.

Ale aj ďalšie informácie hovoria o tom, že minister Glváč testuje hranice príčetnosti. Tento rok bol mimoriadnymi vnútrorezortnými rozpočtovými opatreniami zatiaľ navýšený rozpočet VS o neuveriteľných takmer 30% oproti plánu. Opäť milióny eur, presunutých do VS. Inde sa bežným vojakom vzalo a glváčovým tajným, podozrivým z tunelovania VSS, sa pridalo.

V materiáli, ktorý sme mali na výbore na kontrolu VS, minister opäť hádzal bombastickými úsporami v % - na bežných výdavkoch, na mzdách, na technológiách a podobne. Keď som sa však spýtal, na čo boli vynaložené tie ťažké desiatky percent (a opäť hovoríme v miliónoch eur), ktoré do VS mimoriadne natiekli počas tohto roka, dostal som vskutku kaskadérsku odpoveď: zvýšené výdavky boli vynaložené aj na niektoré vyššie spomenuté položky, o ktorých sa v materiáli písalo ako o položkách, na ktorých sa finančné prostriedky ušetrili.

Netreba mať doktorát z logiky na to, aby sme pochopili, že keď tvrdím, že na položke A som ušetril x%, nemôžem druhým dychom tvrdiť, že časť tých obrovských peňazí, ktoré som presunul z inej časti rezortu do VS navyše a na začiatku rozpočtovacieho obdobia sa s nimi nerátalo, som použil na navýšenie tej istej položky A.

Toto by mal pochopiť aj majster zahmlievania  Glváč. A, myslím, že to aj veľmi dobre chápe. Len je jednoducho taký drzý.

Pre vyššie uvedené rozpory som na výbore navrhol uznesenie, aby Martin Glváč do dvoch týždňov predložil výboru konkrétny rozpis položiek, teda na čo boli vynaložené milióny eur, ktoré natiekli do VS v priebehu tohto roka nad rámec plánovaného rozpočtu a boli označené len všeobecne ako nejaké „rozvojové projekty". Chcel som, aby nám politik, nad ktorým visí tieň podozrenia, že kryje zločiny vo VSS počas prvej Ficovej vlády, zdokladoval, kde napchal také obrovské peniaze, na čo ich minul.

Výsledok hlasovania tušíte správne. Poslanci Smeru návrh zmietli zo stola, napriek tomu, že som preň získal podporu celej opozície. Smeráci nám znemožnili kontrolu nakladania s peniazmi občanov Slovenska v tajných službách! To je škandál, ďalší smerácky dôkaz o arogancii moci do zbierky. Vo VS sa deje prakticky všetko v utajení. Nakupuje sa v špeciálnom režime, nezverejňujú sa zmluvy na internete, médiám sa takmer vždy neodpovedá na otázky s odôvodnením, že všetko spadá pod zákon o ochrane utajovaných skutočností. Akurát to tunelovanie sa im akosi vymklo z rúk a boli ho nedávno plné noviny.

Preto som sa rozhodol predložiť do NR SR zákon, aby rozpočet  VS i návrh záverečného účtu VS boli verejné. Rovnako, ako je to v prípade rozpočtu SIS. V tomto nevidím rozdiel medzi týmito dvoma tajnými službami. Nech verejnosť aj média vidia, ako sa tam bačuje a nech kontrolujú. Zároveň sa budem snažiť vyvíjať aj ďalšie aktivity, aby sme v budúcnosti vedeli hospodárenie vojenských tajných služieb naozaj kontrolovať a nie sa na kontrolu iba hrať.

Minister Glváč vo svojej reakcii opäť začal žonglovať a odvracať pozornosť od podstaty. Tvrdí, že "je preukázateľné, že zlúčenie dvoch tajných služieb prinieslo úspory" a snaží sa ma vmanévrovať do pozície politika, ktorý je proti  zlúčeniu. To však nie je pravda. Ja som za zlúčenie služieb, a potom, ako vidím, čo tie vojenské tajné služby v poslednej dobe stvárajú, by som sa vôbec nebránil ani zlúčeniu VS a SIS. Obzvlášť, keď dnes už aj spravodajské vrabce čvirikajú, že za Glváča robí normálnu robotu vo VS maximálne 30% ľudí a tých zvyšných 70% sa zaoberá len špehovaním tých pracovitých a inými špinavosťami.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?