Bejby sú naďalej medzi nami

Autor: Ľubomír Galko | 11.8.2014 o 2:14 | Karma článku: 17,97 | Prečítané:  6000x

Na jeseň uplynú tri roky od kauzy odpočúvanie, v ktorej ma „zrýchleným konaním“ predsedníčka vlády dala odvolať z postu ministra obrany. Napriek skutočnosti, že sa ihneď ukázalo, že na každé jedno nasadenie informačno-technických prostriedkov (ITP) bol vydaný súhlas sudcu.

Na jej pozadí však vyplával aj podivuhodný „vzťah“ podpredsedu Smeru Roberta Kaliňáka a niektorých redaktorov Pravdy, ktorý mal zostať navždy utajený. Kaliňák diktoval redaktorom, aké diskreditujúce reportáže majú na mňa a aj na iných politikov zverejniť, kedy to majú urobiť; cez svojho dvorného poslíčka, hovorcu Smeru Erika Tomáša, im posielal diskreditujúce materiály, rôzne nahrávky, dokumenty. Dokonca aj v nedeľu ich nútil zanechať víkendovanie a museli okamžite mazať do redakcie – známy je výrok jednej redaktorky, ktorú Kaliňák familiárne tituloval slovom „Bejby“:, „Veď je nedeľa a ja som si natrela hlavu, miláčik...“. Nezostalo len pri tom – Kaliňák sa uchýlil aj k vulgarizmom a vyhrážkam straty zamestnania redaktorov, jednu z vedúcich pracovníčok redakcie napríklad bol rozhodnutý„ poslať do p..e, ak sa ešte raz naserie,..“ , teda ak okamžite neuverejní to, čo po nej požaduje.

Tí s lepšou pamäťou si pamätajú osobnú zaangažovanosť vtedajšieho zastupujúceho generálneho prokurátora Trnku, ktorý sa snažil zapáčiť smerákom a zachovať si svoj vlastný zadok. Sám sa ujal prípadu a začalo sa „vyšetrovať“. Okamžite bez vypočutia boli obvinení niekoľkí vysokí dôstojníci Vojenského obranného spravodajstva, Trnka sa prestŕčal popred kamery, kde sa dalo a zasahoval do volebnej kampane v roku 2012. Trnku smeráci po voľbách hodili cez palubu.

Prípad bol posunutý na prokurátora Kozolku. To je ten, o ktorom sa neskôr  prevalilo, že je pravdepodobne bývalým eštebákom a nemal by mať bezpečnostnú previerku. Navyše aj tú, čo dostal, dostal oveľa neskôr, ako začal tento prípad riešiť.  Aj ja som bol ako svedok vypovedať u neho v čase, keď ju vraj ešte nemal. K utajeným spisom a prípadom nemal ani pričuchnúť, nieto ich vyšetrovať. Všetky utajené prípady zastupujúci GP Tichý prokurátorovi Kozolkovi v lete 2013 odobral a prípad odpočúvania v tichosti posunuli z prokuratúry na Národnú kriminálnu agentúru a novému dozorujúcemu prokurátorovi.

Z toho hľadiska sa teraz javí ako perfídna a smerácky špinavá snaha o nasadenie „psej hlavy“ dozorujúcemu prokurátorovi Čentéšovi. Tomu Čentéšovi, ktorý sa dlhodobo snaží dovolať svojej pravdy  v súvislosti s jeho nevymenovaním za generálneho prokurátora.  Vznikla totiž úplne nová situácia. Prezident Andrej Kiska stiahol všetky námietky zaujatosti, ktoré vzniesol na ústavných sudcov jeho predchodca Gašparovič. Konanie je teda odblokované a tým narástla aj šanca, že padne spravodlivé rozhodnutie.

No o tom, že družba na linke  Smer – Generálna prokuratúra – Pravda – Bejby naďalej pekne funguje, nás presvedčili udalosti posledných dní.

Celé to nedávno rozohral denník Pravda, ktorý zverejnil, že práve Jozef Čentéš je dozorujúcim prokurátorom tohto prípadu a je to bývalý nominant SaS na pozíciu generálneho prokurátora. Následne zohral rolu užitočného idiota minister obrany  Glváč. Za prítomnosti vybraných médií  sa vybral „zaujímať“, ako pokračuje vyšetrovanie kauzy a ostentatívne sa počudoval, prečo tak dlho. Zároveň sa pozastavil nad tým, že kauzu vyšetruje nominant SaS. Nevie to vraj celkom „naisto“, ale niekde to vraj čítal. A ak je to pravda, nechápe, prečo prokurátor nenamietal sám svoju zaujatosť. A vybrané médiá  vysielali a písali...

Generálny prokurátor Čižnár ubezpečil Glváča, že ešte pred jeho návštevou (!) vydal pokyn námestníkovi trestného úseku Šufliarskemu, aby situáciu preveril a zakročil. Ten v priebehu pár dní situáciu „zanalyzoval“, zistil, že závažnosť skutku nezodpovedá dĺžke vyšetrovania a nariadil písomným pokynom dozorujúcemu prokurátorovi do 30.9.2014 prípravné konanie ukončiť. Zároveň skonštatoval, že dozorujúci prokurátor nenamietol svoju zaujatosť. A vybraté média sa čudovali,  informovali a písali....

Pravda uverejnila následne článok plný dezinformácii, manipulácii a klamstiev s názvom „Kauzu odpočúvania drží Čentéš stále v šuplíku“.

1) V článku navodila dojem, akoby Jozef Čentéš bol ten, čo prípad vyšetruje 3 roky a zdržiava ho. O Trnkovi, Kozolkovi, o dvoch rokoch ich „vyšetrovania“ a okolnostiach, ako rozbabrali a zbabrali prípad, nepadlo ani slovo.

2) Opakovane v článku písala o prokurátorovi Čentéšovi ako o nominantovi SaS na pozíciu GP. Napriek tomu, že kandidátom SaS na pozíciu generálneho prokurátora bol najprv Peter Sépeši a potom Eva Mišíková, nie Jozef Čentéš. On bol neskôr navrhnutý ako nepolitický odborník inou koaličnou stranou a ostatné tri, vrátane SaS sa len pridali k jeho podpore.

3) Neuviedla fakt, že dozorujúci prokurátor  si nevyberá prípad sám, ale bol mu pridelený jeho nadriadeným prokurátorom. Navyše, dôvody, pre ktoré môže namietnuť svoju zaujatosť, sú taxatívne určené. A dôvod, že bol prokurátor v minulosti kandidátom nejakej štvorkoalície na funkciu generálneho prokurátora, medzi ne rozhodne nepatrí.

4) Uviedla ako fakt, že exministra Galka spája s docentom Čentéšom strana SaS, čo je absolútny nezmysel. Jozef Čentéš so SaS nič nemá a my dvaja sa osobne vôbec nepoznáme.

No a na tendenčné novinárske vyjadrenia typu : „nelegálne odpočúvali...“, „nevinní civilisti“ a podobne stačí len uviesť, že to, či niekto nelegálne odpočúval alebo nie, môže určiť len súd. Dovtedy platí pre obvinených dôstojníkov prezumpcia neviny. A ešte jedna poznámka: pri nasadzovaní ITP podľa zákona 166/2003 sú všetci civilisti, na ktorých je ITP so súhlasom sudcu nasadzované, nevinní. V týchto prípadoch  nejde o odpočúvanie v zmysle Trestného poriadku.

Osobne som však rád, ak sa tak naozaj stane, že kauza bude ku koncu septembru ukončená – svoj účel predsa dávno splnila. Na ministerstve obrany sú naspäť všetky tie staré tunelárske štruktúry, voči ktorým som v rokoch 2010-2011 bojoval. A obvinení dôstojníci majú po troch rokoch ťahaníc právo buďto na zastavenie trestného stíhania alebo na spravodlivý súdny proces a svoju obhajobu.

Avšak len slepý nevidí, že kauza je v súčasnosti používaná hlavne na diskreditáciu Jozefa Čentéša. Z možnosti, že konaním vtedajšieho prezidenta boli porušené práva zvoleného, ale nevymenovaného generálneho prokurátora Čentéša, majú evidentne niektorí ľudia na Generálnej prokuratúre a v Smere strach.

Bejby sú naďalej medzi nami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bratislavský Aupark mení majiteľa. Cena prekoná všetky rekordy

Realitný obchod desaťročia je pred finalizáciou.

Komentár Branislava Benčata

Haščák nie je Penta? Nebláznite

Partneri počkali, kým sa boss stiahne potupne.


Už ste čítali?