"Kali" prenajíma

Autor: Ľubomír Galko | 3.10.2014 o 13:37 | Karma článku: 12,58 | Prečítané:  2800x

Minister obrany Martin Glváč nedávno familiárne poradil kolegovi „Kalimu“, ako zvládnuť s tabletkami let vládnymi lietadlami. Odhliadnuc od toho, že celý cirkus a divadlo, ktoré nám obaja páni prostredníctvom médií už dlhšie servírujú, slúži len ako predpríprava k benevolentnejšiemu prístupu verejnosti k zamýšľanej kúpe nových lietadiel pre Ministerstvo obrany (MO) aj Ministerstvo vnútra (MV), dnes to vyzerá, že realitný maklér z Čiernej vody poradil svojmu kamošovi nielen tabletky, ale aj to, ako správne prenajímať nehnuteľnosti. Správne – teda tak po smerácky. Veď posúďte sami.

Ministerstvo vnútra si pred pár dňami prenajalo od kamaráta ministra Kažimíra – podnikateľa Romana Fečíka, budovu pre svojich úradníkov, riešiacich eurofondy. Zhodou okolností je to človek, ktorý Petrovi Kažimírovi svojho času zachránil firmu, kde bol spolumajiteľom, pred úpadkom, keď mala problémy so súdom - pre nesplatený záväzok.

Celý špás bude stáť tri milióny eur, zmluva je uzavretá do roku 2023. Súťaž neprebehla žiadna, prieskum trhu len fiktívny. Fiktívny preto, lebo to, že prebehol a vyberalo sa z troch ponúk od firiem na internete, tvrdí len MV. Ponuka od podnikateľa Fečíka vraj bola najvýhodnejšia. To je však v priamom rozpore s vyjadrením Romana Fečíka, ktorý poprel, že by dával niekde nejaký inzerát (!). Tvrdí, že informácie o tom, že MV si chce prenajať priestory, mal z banky, od ktorej budovu kúpil a práve preto ju kúpil. A tu je ďalší rozpor (!). Banka jeho slová poprela – takéto informácie vraj nikdy nikomu neposkytuje a nevstupuje do žiadnych rokovaní o tom, čo sa bude diať následne s nimi predávanou nehnuteľnosťou.

Takže smola - evidentne si súdruhovia nezladili svoje verzie.

Kto by sa chcel oboznámiť s úplnými podrobnosťami a prelúskať informácie o celej pavučine, ktorá jedna vetva tohto príbehu dokonca cez ďalších aktérov tejto kauzy smeruje až k Robertovi Ficovi a jeho „skromnému bytíku“ v komplexe Bonaparte, je to možné na tomtotomto linku.

Morálny rozmer kauzy je jasný. Je absolútny nezmysel cpať úradníkov do centra mesta a nie na perifériu, kde by nájom stál výrazne menej. Mimochodom, vysvetlenie Kaliňákových ľudí novinárom SME, ktorí kauzu otvorili, že prenájom je v centre, lebo úradníci „musia komunikovať s inými úradmi, ktoré tam sídlia“ je mimoriadne cynické až drzé. Som presvedčený, že telefóny, maily, dokonca aj klasická pošta fungujú aj mimo centra Bratislavy. Dokonca tam dorazia v tom istom čase, ako do Kaliňákovej predraženej prenajatej budovy na Panenskej ulici.

Robert  Fico a Robert Kaliňák sľubovali pri reforme ESO úsporu 700 miliónov eur – tak takýmto spôsobom teda určite. Nehovoriac o tom, že podľa vládneho materiálu o reforme ESO má byť minimálna plocha pre pracovníka 6 až 8 štvorcových metrov. V troch bratislavských budovách ministerstva vnútra pripadá v súčasnosti na jedného pracovníka vyše 13 štvorcových metrov. Ministerstvo vnútra má teda dostatok priestoru aj bez prenájmu – žiaden nepotrebuje.

Nevidím rozdiel medzi touto smeráckou kauzou a kauzou „daňové riaditeľstvo Košice“. Akurát v tom, že vyše deväťročný prenájom za tri milióny eur nedostal stranícky sponzor, ale kamarát Kaliňákovho kamaráta a kolegu v smeráckej vláde.

Okrem morálneho rozmeru kauzy je tu však aj rozmer trestnoprávny. Rozhodol som sa podať trestné oznámenie, pretože podľa môjho názoru je tu podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov.

Ide o trestné činy porušovania povinností pri správe cudzieho majetku, zneužívania informácií v obchodnom styku a machinácii pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe

Som veľmi zvedavý, ako pri vyšetrovaní pristúpi polícia k vlastnému ministrovi.

Reforma ESO je ako Columbova žena – všetci o nej hovoria a nikto ju nikdy nevidel. Drzá zlodejina dvojice K+K a ľudí okolo nich v priamom prenose je však až bolestivo reálna.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bratislavský Aupark mení majiteľa. Cena prekoná všetky rekordy

Realitný obchod desaťročia je pred finalizáciou.

Komentár Branislava Benčata

Haščák nie je Penta? Nebláznite

Partneri počkali, kým sa boss stiahne potupne.


Už ste čítali?