Smeráci už majú aj špeciálnu prokuratúru

Autor: Ľubomír Galko | 15.5.2015 o 0:05 | Karma článku: 10,25 | Prečítané:  2260x

Policajti žiadali zbaviť mlčanlivosti a chceli vypočuť  bývalého agenta SIS Holúbeka ku kauze Gorila. Peter Holúbek je človek, z ktorého bytu  SIS odpočula a zadokumentovala rozhovory predstaviteľa finančnej skupiny a politikov. 

Podľa vyjadrenia riaditeľa SIS Jána Valka bol tento pripravený udeliť súhlas so zbavením mlčanlivosti agenta Holúbeka, špeciálny prokurátor  a zároveň dozorujúci prokurátor Gorily Dušan Kováčik však túto žiadosť polície zablokoval.

Tieto závažné informácie nás v opozícii motivovali k tomu, aby sme zvolali mimoriadny Výbor pre obranu a bezpečnosť (VOB) a predvolali si naň špeciálneho prokurátora. Nikto z nás nechce spochybňovať skutočnosť, že prokuratúra by mala pracovať nezávisle. Rovnako nikto ale nemôže spochybniť skutočnosť, že práve tento výbor je určený na to, aby prokuratúru a silové rezorty kontroloval.

Rokovanie výboru prebehlo, alebo skôr malo prebehnúť v utorok, 12.5.2015. Neprebehlo, lebo špeciálny prokurátor ho odignoroval a zaslal ospravedlňujúci list, v ktorom oznámil, že sa ho nezúčastní, lebo vec je „živá“. Smeráci neschválili program výboru a jeho predseda Jaroslav Baška tento list poslancom len prečítal. 

Postup špeciálneho prokurátora pokladám za pohŕdanie zákonodarným orgánom, ktorý ho zvolil do funkcie – 92 hlasmi, teda dokonca aj hlasmi niekoľkých opozičných poslancov. 90% vecí, ktoré na tomto výbore operatívne prerokúvame, je „živých“ a častokrát aj prinášajú reálne výsledky. Môžem spomenúť napríklad prípad streľby na nevinných študentov na diaľnici, ktorý sa rozhýbal až po medializácii a rokovaní mimoriadneho VOB – dovtedy sa so študentmi nikto nechcel ani baviť. Rovnako prípad agresívneho policajta, ktorý tvrdo zasiahol proti dvom ženám pri dopravnej kontrole v bratislavskej Petržalke – dnes je policajt obžalovaný. Takisto sme prerokovávali prípad novinárky Jany Teleki, ktorá je už dnes po niekoľkoročnej tyranii štátnymi orgánmi konečne zbavená obvinení a snáď bude viesť pokojnejší život. A bolo toho viac.

Všetci predvolaní funkcionári na výbor chodia – generálny prokurátor Čižnár, námestník generálneho prokurátora Trnka, minister vnútra Kaliňák spolu s policajným prezidentom Gašparom – tí tam chodia pomaly ako na klavír, tiež minister spravodlivosti Borec, minister obrany Glváč s náčelníkom generálneho štábu a aj ďalší. 

To, že špeciálny prokurátor odignoruje predvolanie na VOB je nonsens. Jeho povinnosťou bolo prísť. Ak to bolo z povahy veci potrebné, mohol informovať len o faktoch, ktoré by neohrozili vyšetrovanie, alebo mohol poslancov informovať v utajovanom režime, možností je viac. To, že človek javiaci sa ako kľúčový svedok megakauzy Gorila, ktorý má k prípadu čo povedať, má zamknuté ústa, je tak neštandardné, že špeciálny prokurátor by mal doslova privítať možnosť vysvetliť poslancom dôvody, prečo tak rozhodol. Ak si, samozrejme, za svojim rozhodnutím stojí a rozhodol slobodne.

Ako som už uviedol, odignorovanie výboru pokladáme za pohŕdanie poslancami. Ale nielen to, je to pohŕdanie spravodlivosťou. VOB o týždeň zopakujeme a ak sa stane to isté, pôjdeme s tým do pléna NR SR. Navrhneme mimoriadnu schôdzu a ak aj tú smeráci zablokujú, navrhneme na júnovú schôdzu takú legislatívu, ktorá umožní poslancom NR SR odvolať špeciálneho prokurátora aj pred ukončením jeho mandátu (končí mu v roku 2021). Teda aj okamžite alebo po marci 2016, keď môže byť (a som presvedčený, že bude) rozloženie politických síl iné ako v súčasnosti. Iste, nie je to bez rizika, ale horšie ako s Kováčikom to už asi nemôže byť.

Nespochybniteľné je navyše to, že smeráci sa prikrytím konania Dušana Kováčika a zablokovaním výboru k nemu politicky prihlásili. Takže smeráci už ovládajú aj špeciálnu prokuratúru.

Demokratická krajina, akou sa Slovensko snaží byť nepotrebuje ani špeciálneho prokurátora, ktorý ignoruje poslancov kontrolného výboru, a ani straníckeho špeciálneho prokurátora, ktorý pohŕda spravodlivosťou. Vyzerá to tak, že Dušan Kováčik spĺňa oba diskvalifikačné predpoklady.

 

Link na tlačovú besedu opozičných poslancov VOB po zablokovanom rokovaní výboru.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bratislavský Aupark mení majiteľa. Cena prekoná všetky rekordy

Realitný obchod desaťročia je pred finalizáciou.

Komentár Branislava Benčata

Haščák nie je Penta? Nebláznite

Partneri počkali, kým sa boss stiahne potupne.


Už ste čítali?