Procházka má pravdu – naozaj to má zmysel

Autor: Ľubomír Galko | 8.1.2016 o 11:20 | (upravené 10.1.2016 o 12:08) Karma článku: 13,94 | Prečítané:  4014x

Mám podobný pocit ako Radoslav Procházka. Aj mne sa donedávna zdalo, že veľa politických komentátorov priskoro hodilo flintu do žita. Pravica je rozbitá, vláda (a asi jednofarebná) Smeru je istota.

Sústrediť sa treba až na voľby v roku 2020, keď príde mesiáš  - dovtedy nejako pretrpíme.

Nepretrpíme.

Strana Smer – SD nesie primárnu a jedinečnú zodpovednosť za morálny a spoločenský rozklad Slovenska. Korupcia a klientelizmus  nevídaných rozmerov, nefungujúci právny štát, ochromené a politicky poplatné orgány činné v trestnom konaní, zdravotníctvo rozkradnuté namaderu a deformované podnikateľské prostredie. To sú výsledky práce Ficovej partičky alebo skôr ansáblu, ovládajúceho jeho politickú partaj.

Ďalšie štyri roky v aktuálnom trende by boli pre našu vlasť zničujúce.

Aj sústredenie konzervatívnych politických strán pod jednu strechu ako ambícia predsedu Siete má takisto svoje racio. Predsa len pochádzajú buď z jedného (KDH-ckeho) košiara alebo sú z hľadiska hodnôt vyslovene konzervatívne nastavené. Výsledné usporiadanie v podobe veľkej pravicovej konzervatívnej strany, menšej poctivej pravicovej liberálnej strany a jednej ľavicovej strany (alebo čo to vlastne Smer – SD je) by bolo dobrou štandardizáciou slovenskej politickej scény do budúcnosti.

To, čo potrebujeme dať ľuďom na Slovensku, je nádej. Nádej , že môže byť lepšie. Že vieme potlačiť egá a dať to po voľbách dohromady. Nádej dokáže robiť niekedy divy, aj s volebnou účasťou. A pri vysokej volebnej účasti bude výsledné pomarcové rozloženie politických síl úplne iné, než ako dnes ukazujú prieskumy preferencii – o tom som presvedčený. Na to netreba žiadne prieskumy, žiadne skúmanie druhej voľby, či meranie možného volebného potenciálu. Na to stačí zdravý sedliacky rozum.

Vhodnou nádejou by bolo pripojenie sa k našej Deklarácii zodpovednosti za Slovensku – k záväzku, že ak bude možné po marcových voľbách vytvoriť vládu bez Smeru, tak to spoločne spravíme. Podpis predsedu Siete (ale aj strany Mostu - Híd a KDH) na nej zatiaľ stále chýba.  

Aktuálny prieskum agentúry MEDIAN SK potvrdil rast preferenciÍ strany Sloboda a Solidarita.  Medzimesačný posun z 5,7 % cez 6,0% na súčasných 7% nás teší, ale aj zaväzuje. Za stranu SaS môžem povedať, že aj poučení z chýb, sme pripravení podieľať sa na prevzatí zodpovednosti a sme pripravení stať sa súčasťou pravicovej reformnej vlády.

V SaS sme pripravení nielen na spoluprácu, ale aj na kompromisy. Iste, dnes sa nezhodneme s našimi potenciálnymi koaličnými partnermi vo všetkom, to sa ani nedá, predsa len hodnotové nastavenie pravicových konzervatívnych strán a liberálnej strany  nie je totožné. Som však presvedčený, že v morálnej a ekonomickej obnove Slovenska, ktorú naša krajina životne potrebuje, zhodu budeme vedieť nájsť. A naše štyri volebné ciele či piliere SaS – 15% rovná daň, nižšie odvody, férové podnikanie a spravodlivé Slovensko, s ktorými ide SaS do volieb a je ich pripravená ponúknuť svojim partnerom, budú pre nich vysoko priechodné a prijateľné.

S miernym uspokojením konštatujem, že aj viacerí politickí komentátori si začali uvedomovať vážnosť situácie, riziko zabetónovania nedemokratických síl v ústavných a iných vysokých funkciách a burcujú k týmto mimoriadne dôležitým voľbám. Aj oni si uvedomili, že treba variť z toho, čo je k dispozícii, a nie je toto zas tak málo, a absolútne politické dobro neexistuje, lebo ani samotní voliči nie sú vo všetkých aspektoch života jednotní

Čo alebo kto dnes predstavuje to najväčšie politické zlo, vieme veľmi dobre. Naša Deklarácia zodpovednosti za Slovensko je pripravená. Tých 57 dní pred voľbami je na ňu najvyšší čas.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?